| Anonimaaaa10 a întrebat:

cum fac sa nu mai racesc asa repede?
Intr-o zi m-am plimbat cu o fata cu bicicleta si a doua zi am racit! Mereu racesc! Deabia imi trece,iar a doua zi racesc.Ce trebuie sa fac,cum sa fiu, cum sa ma imbrac ......etc..ca sa nu mai racesc?
Dau Funda big grin big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu te mai plimba cu o fata cu bicicleta. Daca si asa racesti, inseamna ca ai o anumita sensibilitate, motiv pentru care trebuie sa mergi la medic.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

In patru pasi ar fi:

1. Mergi la doctor si ceri analize generale ca sa iti vezi starea de sanatate. De asemenea ceri si analize pentru a ti se verifica sistemul imunitar. De asemenea ceri si analize pentru alergii.

2. Dupa ce faci analizele, vei intelege. Ceea ce ai tu poate fi de la astenia de primavara pana la vreo boala care sa iti tina sistemul imunitar mai jos.

3. Dupa ce faci toate astea, incerci (daca este cazul si la sfatul medicului) sa faci vreun vaccin.

4. Dupa ce ai trecut si de pasul asta, incerci sa mananci mai sanatos, sa lasi prajelile si dulciurile si sa te orientezi pe vegetale si putina carne.

Ar trebui sa rezolvi pana ajungi la punctul 4.

| Hakuouki a răspuns:

Hmm...mananca mult usturoi si multa ceapa, astea intaresc sistemul imunitar si previn raceala (poate si Echinaceea ajuta). Bea multe lichide, ceaiuri in general. Chestia cu imbracatul este relativa, dar daca o saptamana la rand este foarte frig sau foarte cald si se schimba brusc temperatura nu trebuie sa treci imediat de la 3 bluze si geaca la tricou, asta te poate afecta. Cand faci este bine sa ai cu ce sa te schimbi, adica dupa ce ai mers cu bicicleta sau ai alergat sau mai stiu eu ce nu trebuie sa stai cu tricoul/bluza uda pe piele mai ales daca adie vantul.

| Anonimaaaa10 explică (pentru cristimihailov):

Multumesc,dar am facut analize si mi-au iesit toate perfect, decat aslo(o infectie in gat)nu m-i-a iesit, din 200 mie mi-a iesit 400 si fac injectii cu moldamin!

| cristimihailov a răspuns (pentru Anonimaaaa10):

Buna, deci inteleg ca revii dupa ce rezolvi cu infectia in gat cu o noua intrebare happy