| GenEu a întrebat:

Am si eu o intrebare : De ce medici dermatologi recomanda pentru ten Vitamina A+E (comprimate)?
Aceste vitamine au vreun efect asupra tenului ?
Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bernylory a răspuns:

Da,regenereaza dar si impiedica aparitia ridurilor.

6 răspunsuri:
| jokerboy a răspuns:

Aceste vitamine ajuta la regenerarea mai rapida a tenului. big grin

| PinkPanther a răspuns:

Vitaminele a si e ajuta pielea sa arate mai bine, de asemenea au efect asupra parului si a unghiilor mai ales daca le mai combini si cu alte vitamine

| jokerboy a răspuns:

Ce inseamna la tine "ajuta pielea sa arate mai bine"? laughing)

| 23partyboy a răspuns:

Vit a,si anume retinolul forma ei dietara are diverse aplicatii in dermatologie:tratarea acneii,riduri superficiale,arsuri, ulcere, impetigo etc...in carenta de vit a la niv pielii apare xeroza ("uscarea pielii")
vit e actioneaza pozitiv asupra circulatiei sanguine periferice si a regenerarii pielii si fiind antioxidant protejeaza vit a.de aia se dau asociate, pentru un efect mai puternic

| PinkPanther a răspuns (pentru jokerboy):

E la mintea cocosului ce inseamna. Iti regreaza productia de sebum, o fac sa para mai luminoasa, te scapa de cosuri. NUma gandeam ca trebuie explicat ca la...

| PinkPanther a răspuns (pentru jokerboy):

E la mintea cocosului ce inseamna. Iti regreaza productia de sebum, o fac sa para mai luminoasa, te scapa de cosuri, pielea capata elasticitate. Nu ma gandeam ca trebuie explicat ca la...