| cristisoru09 a întrebat:

Buna,TPU!
Am si eu o mica problema.Acum cateva zile m-am lovit de un metal cu calcaiul si am facut o rana nu foarte adanca,dar din care a curs totusi sange. Fierul nu era ruginit, dar tot imi sa nu cumva sa patesc ceva(ma gandesc la tetanos mereu cand se intampla ceva de genul). Vaccinul l-am facut acum 3 ani si ceva. Exista vreun risc, sa merg sa vorbesc cu un doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Daca e o rana adanca e "plaga tetanigena" deci daca fierul nu era steril exista o mica posibilitate sa faci tetanos. Trebuia sa mergi la urgente sa ti-l faca. Un vaccin e destul de scump daca vrei sa ti-l cumperi tu (in jur de 200 de lei fiola). La urgente e gratis. Si sper ca daca nu ai fost la medic macar ai spalat bine zona cu apa si apoi cu spirt sau betadina.

6 răspunsuri:
| StefanAdrian911 a răspuns:

Da, orice, dar orice lucru, care este in mediul inconjurator, este plin de bacterii. Ma rog, nu neaparat prin spitale, dar nu excludem nici spitalele din Romania.
Orice corp care patrunde prin epiderma si ia contact si cu sange, si celule din interior, poate sa infecteze zona respectiva.
Du-te la doctor, el stie ce este mai bine de facut!

| Isaro a răspuns:

Daca te-ai dezinfectat bine si ai pansat locul ranii cu un leucoplast sau ceva nu ai ce sa patesti.

| cristisoru09 explică (pentru CuriousStuff):

Vreau sa te intreb, daca l-am facut acum 3 ani, mai trebuie obligatoriu sa il fac iar? Am inteles ca tine pana la 10 ani vaccinul.

| CuriousStuff a răspuns (pentru cristisoru09):

Dureaza 5 ani. Daca acum 5 ani ai facut un vaccin si acum ai iar o rana adanca (tetanigena) trebuie sa faci iar.

| cristisoru09 explică (pentru CuriousStuff):

Ok,mersi de sfat.
Te mai stresez cu o intrebare happy
Prin rana adanca sa inteleg orice rana din care curge sange sau una in care a intrat adanc metalul.
Eu doar m-am atins si s-a produs rana, fara corpi straini

| CuriousStuff a răspuns (pentru cristisoru09):

Rana destul de adanca. Adica nu doar o julitura sau taietura mica. Sa aiba cel putin o jumatate de centimetru adancime.