| anonimforlife a întrebat:

Bună TPU
Am Streptococ Vidrans
singura problemă este ca eu de câte ori iau antibiotic am probleme de stomac și fac diaree. chiar dacă iau probiotice
ce tratament aș putea lua? doctorița de familie a zis ca nu are ce să mi facă …

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mananca ce opresc diareea: orez, afine negre, vsd fr oaie, ceai din frunze de gutui, etc.
Merele (razuite) regleaza functionarea digestiei.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Sunt probiotice care se iau o data cu antibioticul. Ai incercat asa?

| anonimforlife explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Am menționat ca am luat și probiotice. și tot fac

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru anonimforlife):

Da, dar are importanta si cand le iei, de asta am mentionat.
Sunt probiotice pe care le iei cu antibioticul, altele le iei la 1-2 ore distanta.

Rezolvi imediat diarea cu 2-3 lingurite de orez crud.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Pentru a repopula intestinele cu bacterii bune, consuma radacinoase.
Iaurt nu poti deocamdata...

| ioana748 a răspuns:

Fierbi orez si morcovi, mananci si nu mai ai scaun moale.
Exista si pastile antidiareice.
Antibioticul trebuie administrat si se poate incerca varianta injectabila daca nu este posibila administrarea per os.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Este mai important să iei antibioticul. Încearcă să te hidratezi şi să mănânci bine şi să eviți să te îmbolnăveşti de la asta. Nu există o soluție care să funcționeze pentru toată lumea.

| Violleta2022 a răspuns:

Ia tratamentul prescris de medic, nu alte porcarii ca de aia nu-ti trece infectia cu streptococ.
Evita fructele, alcoolulsi sucurile, mancand numai orez cu carne, pe toata durata tratamentului.