| Andersonnnnnn a întrebat:

Amo problema serioasa, tatal meu este un om betiv, porc si misogin.De la varsta de 5 ani cand memoria mea s-a dezvoltat putin de atunci stiu ca tata o agreseaza verbal si fizic pe mama. Acum am 12 ani.In fiecare zi cand vine acasa mie frica.Am uitat sa mentionez ca tata este dependent de jocuri de noroc, aduce un ban in casa il ia inapoi. M-am gandit la un posibil divort dar nu stiu. Parintii mei au vorbit despre divort dar niciodata nu au terminat. Eu sper ca nu va mai bea, se va lasa de jocuri. Asta ar fi ca o minune dar e imposibil deoarece el nu are ambitite nu se poate lasa. Eu sper sa plece in alta tara la serviciu sau in alt oras. Sau sper ca mama sa bage divort iar nenorocitul sa putrezeasca in inchisoare pentru ce a facut.De cand sunt mic am traume. Noaptea mi-e frica daca se cearta? Of. ce ma sfatuiti...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Ce legatura are asta cu sanatatea nu inteleg. daca vrei sa faci ceva ori stai linistit si lasi sa se rezolve de la sine ori (dar daca esti minor nu prea poti) depui plangere la politie pentru violenta in familie (faza pe care mama ta fiind victima ar trebui sa o faca). si daca ti-e frica ce? cat timp nu discuti cu mama ta problemele tale ca si copil vatamat psihic cu ce te ajuta sfaturi de pe internet? crezi ca un sfat de aici o sa ii faca pe ai tai sa nu se mai certe? zau... vorbeste cu ai tai, baga discutia cu un profesor preferat (este mai capabil sa te ajute decat internetarii ca mine sau altii)

| Andersonnnnnn explică (pentru JohnnyBi):

Pai. cateodata cand tatal meu intarzie pe acasa mama se streseaza :"Daca vine iar beat si are iar chef de cearta". Stresul apare. Durerea de cap apare. Deci are legatura betia tatalui meu cu stresul mamei mele si cu durerea de cap a mamei mele

| Liviu a răspuns:

Cauta pe TPU telefonul copilului si discuta cu cei de acolo ca vad ca ai 12 ani, cei de acolo te vor sprijinihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.imi pare rau de tine si de ce ti se intampla.Trebuie sa vorbesti serios cu mama ta sa duca la bun sfarsit divortul.ii spui ca nu mai poti trai tu linistit si la cererea ta poate duce la bun sfarsit divortul. Poate mama ta amana acest pas tocmai pentru a tine familia unita, pentru ca tu esti si ai nevoie de parinti.Dar la cererea si rugamintea ta, poate duce la bun sfarsit divortul.

| ShizAnime a răspuns:

Am o problema identica, putin mai complicata, deoarece tata e foarte gelos. Cand se cearta, vin langa ei, indiferent ca am teme sau ceva gen, doar ca sa nu.i las singuri, si tremur din toate incheieturile. Nu e ok sa.i lasi in pace, stiu ca nu poti, si te asigur ca te v.a termina psihic. Vorbeste cu mama ta, cand sunteti intre 4 ochi, si spune-i problemele. Intreab.o daca aveti din ce traii dupa un divort, si spune.i ca te afecteaza atat pe tine, cat si pe ea. Cand se cearta, incerca sa schimbi subiectul aducand vorba de scoala, cateva note, ceva nou, care poate calma situatia tensionata, si te poate calma si pe tine. Pace.

| Irin123456789 a răspuns:

Buna... Si eu am aceeasi situatie:parinti certatreti. Eu te-as sfatui ca atunci cand ei ridica cel mai mic ton sa o contactezi pe mama unuia dintre ei (adica pe bunica ta care locuieste mai aproape) si îi zici bunicii sa vina pana la voi acasa ca patinti se cearta. Ea va rezolva tot. E batrana si are experienta. Daca nu incerci sa nu te bagi. Sa fi retras in alta camera. SAU o poti ingreba pe mama ta daca merge afara. Aerul poate o mai calmeaza... Si incercati sa stati cat mai mult

SFAT:nu ti partea nimanui... Chiar daca stii vinovatul. Eviti contactulcu unul din parintii tai cand sti ca nu ti-ai facut datoria de elev sau sti ca ai facut ceva rau. Incerci sa îi calmezi spunandu-le doar pe rand:„TE IUBESC"

Sper ca te-am ajutat