| CrIsTiNeL_8057 a întrebat:

cine ma poate ajuta un raspuns bun? Care sunt caile de avort. Chiuretaj si aspiratie le stiu, am auzit doar ca mai este o cale medicinala prin luarea a 3 pastile. stiti ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EaEmma a răspuns:

Buna! Exista doua tipuri de intrerupere de sarcina (avort) : chirurgicala si medicamentoasa. Intreruperea de sarcina pe cale medicamentoasa (avort medicamentos) poate fi facuta in primele 8 - 9 saptamani de sarcina. Avort medicamentos trebuie facuta NUMAI sub supraveghere medicala de specialiate.

Este vorba fie despre o substanta (o singura administrare) care declanseaza contractiile uterine (travaliul) ceea ce are ca finalizare eliminarea produsului de conceptie (avortul), fie despre doua substante (in doua administrari) care, succesiv, blocheaza dezvoltarea sarcinii si apoi induce contractiile uterine (travaliul) ceea ce are ca finalizare eliminarea produsului de conceptie (avortul). Ideea este eliminarea produsului de conceptie - intreruperea de sarcina (avortul). De cele mai multe ori se folosesc doua substante, in doua administrari, fiindca rezultatele sunt mult mai bune decat in cazul folosirii uneia singure.
Este foarte important de inteles necesitatea CONTROLULUI MEDICAL DE SPECIALITATE in timpul administrarii produsului. Exista riscul ca sarcina sa nu fie eliminata sau sa fie eliminata partial (avort incomplet). Medicul se asigura, prin examinare, ca nu vor exista probleme datorate acestor posibilitati. In cazul in care situatia o cere, medicul poate sa intervina la final si prin metoda chirurgicala (chiuretare).
http://www.seximus.ro/......arcina.php

3 răspunsuri:
| CrIsTiNeL_8057 explică (pentru EaEmma):

Multumesc frumos.

| EaEmma a răspuns (pentru CrIsTiNeL_8057):

Cu placere...