| MirunaAnastasiu a întrebat:

Buna TPU, de ceva timp am avut o durere accentuata in zona ficatului ca si cum era umflat. Am urmat un tratament si intr-adevar se simte diferenta dupa 1 luna. Acum singurul lucru ce ma ingrijoreaza dupa ce expir si imi tin respiratia simt tot in zona respectiva sub coaste un fel de durere surda. Nu e deranjanta doar ca nu stiu daca e firesc sau ceva rau. Am senzatia ca e tot o umflatura sau bila ( nu cred ca e cv grav altfel avansa problema... ) Voi ce credeti si cunoasteti vreun leac sa ma linistesc in legatura cu asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| IComeNuts a răspuns:

Nu mai luati sfaturi medicale de pe TPU, e cel mai simplu lucru.
Du-te la medicul de familie mai bine.

| Violleta2022 a răspuns:

Ficatul nu se reface intr-o luna, desii isi poate imbuantatii starea, dar ai nevoi de3-6 luni de tratament serios, odihna de noapte cu 9-10 ore dormite NOAPTEA si hrana sanatoasa, fara alcool.

| MirunaAnastasiu explică (pentru Violleta2022):

Nu beau asa ceva... Mananc mult mai sanatos acum. Bausem multa cola zero ca eram stresata... si de acolo mi-a spus medicul ca e cauza

| Violleta2022 a răspuns (pentru MirunaAnastasiu):

Dieata sanaoasa, mancare sanatoasa, apa si ceai de plante.
cola si alcoolul sunt interzise in boliled e ficat.
Odina, foarte -foarte multa odihna de noapte, culcarae la 9-10 seara si dormit 9-10 ore, ca sa te refaci.

| MirunaAnastasiu explică (pentru IComeNuts):

Va este usor sa vb in necunostinta de cauza. Am fost la el acum 1 saptamana si medicul meu este in Craiova... Iar eu sunt tocmai in partea opusa a tarii.

| Caro34 a răspuns:

Ai grija, te rog cu mancarea si ceea ce bei! In bolile de ficat mancarea trebuie sa fie putina, deasa, saraca in grasimi si sa bei ceauri depurative pentru ficat. Tratamentul fara dieta ajuta insa ia timp si pana la urma tot impreuna trebuie imbinate. 1 luna de tratament e prea putin, deci ia in continuare si nu mai bea prostii (coca - cola, bauturi energizante etc.) astea forteaza rinichii, ficatul si alte organe. Numai bine!