| Darius9 a întrebat:

Duminica trecuta am fost la fotbal si intr-un moment de neatentie m`am lasat intr-o parte si am simtit ca si cum mi-a fugit genunchiul. Urmatoarea zi am fost la doctor si mi-a spus ca am entorsa cu hemartroza.Am stat o zi (luni) internat in spital, timp in care doctorul mi-a facut punctie pentru a indeparta hemartroza, iar urmatoarea zi (marti) mi-a pus genunchiul in ghips, timp de 3 saptamani. Prima "problema" este ca in ziua in care am stat in spital piciorul mi s`a desumflat considerabil si nu simteam un disconfort la mers, si consider ca punerea in ghips este inutila, plus ca am auzit ca duce la ankilozarea articulatiei... Iar a doua problema este aceea ca nu stiu daca am voie sa calc pe picor. Ce ma sfatuiti sa fac? Funda celui mai bun raspuns big grin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

Eu am avut numeroase probleme de genul asta cu picioarele. Cele mai multe au fost luxatii. Am avut si eu ceva asemanator cu problema ta. Mi-a fugit genunchiul si la spital mi s-a spus ca am entorsa, dar nu a fost atat de grav ca la tine. Parca am stat in ghips 10 sau 14 zile. Oricum indiferent ca ai entorsa, luxatie, fractura sau mai stiu eu ce nu ai voie sa calci pe picior! Zona aceea este ranita si sensibilia, chiar daca ti s-a desumflat si nu simti vreo durere. Nu te culca pe o ureche. Eu am tot timpul dureri de picioare din cauza numeroaselor probleme pe care le-am avut cu ele si de multe ori dupa 5-6 zile incepeam sa calc usor pe picior si sa merg prin casa. Si sa stii ca nu mi-a fost bine! Ghipsul acela este menit sa-ti tina piciorul drept si strans in perioada aceasta de repaus, timp in care genunchiul se va reface complet. Daca incepi acum sa calci pe picior si sa mergi, vei avea tot timpul dureri si este foarte posibil ca genunchiul sa-ti fuga din nou la cea mai mica greseala.

2 răspunsuri:
| Darius9 explică (pentru Kriss96):

Totusi doctorul mi-a spus ca de saptaman viitoare pot merge, ma tot gandesc cum as putea merge fara sa calc pe picior?

| Kriss96 a răspuns (pentru Darius9):

Carje? Sunt cam incomode, dar merg. Eu mai saream intr-un picior. Da asta e mai nasol.