| Alecso_Alecso_1995 a întrebat:

e un subiect mai rușinos dar as vrea câteva sfaturi. Ieri am mâncat la prânz salam afumat roșu și azi dimineața am observat in scaun și pe șervețele o culoare roșie și m-am speriat putin crezând ca e sânge, chiar se poate colora de la acel aliment?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| gothicbat a răspuns:

Depinde de marca salamului, mărimea, cum l-ai mâncat, cum l-ai mestecat, în cât timp, prin ce mișcări etc.
E mai mult mai complex de atât.

| valen71n a răspuns:

Daca contine boia de ardei, da.

| Alecso_Alecso_1995 explică (pentru valen71n):

Sa știi ca in ultimele zile am pus in mâncare boia de ardei

| valen71n a răspuns (pentru Alecso_Alecso_1995):

Vezi, acolo-i problema. Stai fara grija nu-i nimic grav.

| QuelQui a răspuns:

De la colorantul din salam. Macar de ar fi boia de ardei, cum ti se spune mai sus. Dar nu este. Din pacate!

| darrio2007 a răspuns:

Daca se coloreaza salamul, de ce nu s-ar colora si „scaunul"?
Da, este de la salam.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. De la colorantul din salam, scuze!

| xerxes1 a răspuns:

Salamul contine tone de coloranti si conservanti.
Doar ca nu te omoara pe loc.