| anonim_4396 a întrebat:

Ma gandesc serios sa imi fac operatie cu laser, deja in fiecare an imi scade cate 1 si nu vreau sa risc sa fiu cu miopie mare si sa nu pot face operatie cu laser. De la cati ani poti face aceasta operatie? Ce reactii adverese pot aparea? Dupa ce iti faci operatia, incet, incet dioptria revine la 0 ...nu!? E posibil ca sa scada din nou? Traiesc in Germania, credeti ca e mai bine sa fac operatia aici sau in Romania? Ps: am cam -3 la un ochi, iar -2.75 la altul. Merci anticipat sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa 18 ani cand se stabilizeaza cat de cat cresterea dioptriilor

reactii adverse de la mici iritatii pana la pierderea vederii daca apar complicatii

nu scade incet incet se face 0 brusc ca de aia faci operatia.

daca iti permiti logic ca e mai bine sa o faci in Germania

7 răspunsuri:
| Nita_Dana_2000 a răspuns:

Im Germania sunt de obicei mai scumpe operatiile daca nu ai asigurare si nu ai adresa..acte etc
Daca nu ai asigurare te sfatuiesc in romania..pentru ca e mult mai ieftin decat in multe tari din europa
Operatie cu laser se poate face daca ai minim 20 de ani..si nu suferi de diabet..sau alte boli

Bula
| Bula a răspuns:

Miopia se stabilizeaza, de obicei in jurul varstei de 30-40 ani. Inainte de stabilizare nu prea este indicata operatie, fiindca mai tarziu tot va scadea dioptria.
Un consult serios la o clinica laser poate alege metoda si optiunile de interventie in cazul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc de raspunsuri!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am asigurare, acte, tot. happy

| Nita_Dana_2000 a răspuns:

Daca ai acte cel mai bine e sa o faci acolo..de obicei taxeaza strainii

| MihaelaDart a răspuns (pentru Nita_Dana_2000):

Si nu numai, daca Casa de Asigurari nu acopera operatia prin laser, va trebui sa scoti din buzunar cat o costa... Totul trebuie interesat cei drept, daca cei de asigurari acopera operatia, partial sau deloc.

Mie un medic mi-a spus ca laserul pentru vitiligo este ff costisitor si casa de asigurari nu plateste, asa ca am lasat-o balta. Am dat un exemplu cam cum e cu una dintre interventii cu laserul in Germania.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mercu de raspuns! Mi se pare ca aici in Germania, iti acopera o parte din cheltuieli, sau toata suma cand miopia e foarteee mare si pacientul are probleme grave cu vederea. dar asa scoti din buzunarul tau intrega suma cred :0 ma voi interesa.