| enachevlad a întrebat:

Ma numesc Vlad si am 12 ani.Ma confrunt cu Obezitatea si imi este teama ca daca nu o sa fac ceva acum mai tarziu nu o sa mai pot sa o rezolv. Poate sa ma ajute cineva ca sa scap te Obezitate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EmyBrt a răspuns:

Esti la o varsta frageda, incepe treptat sa iti schimbi alimentatia, adica nu mai manca lucruri grase, renunta usor la paine sau mananca cat mai putina, nu mai pierde timp-ul la calculator iesi afara si fa sport, alearga, joaca fotbal, iesi cu prietenii in cartier sau orice iti doresti tu si implica sportul. Incearca sa mananci cat mai multe fructe si legume, nu mai manca asa multe dulciuri, ai sa vezi ca te va ajuta foarte mult happy. Mult noroc

3 răspunsuri:
| enachevlad explică (pentru EmyBrt):

Multumesc

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă ( într-adevăr ) este vorba de obezitate şi dacă/cât este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Http://calorii.slabute.ro/calculator-greutate-ideala-copii.html Multe legume, foarte putina carne, 2 fructe pe zi, fara mancaruri uleioase, mai deloc zahar(in special sucurile dulci cola etc.). slabesti sigur. daca vei avea apoi ameteli e de la faptul ca nu mananci destule legume. e mai usor sa slabesti acum decat cand vei fi la 25 de ani sa zicem.