| IonelaIasmina a întrebat:

Bună TPU! Mama mea are 52 de ani și a fost slabă din totdeauna. Niciodată nu a ieșit din 60-61 kg, nu a avut nici mai mult, nici mai puțin.
Nu știu dacă asta contează, dar ea când o apucă are foarte mari dureri de cap, dar extrem de mari. Este slabă rău de tot, efectiv i se văd oasele la piept, burtă, etc.
Este de îngrijorat?
Vreau să menționez că ea mereu când și-a făcut analizele (ultimele fiind acum o lună, cred) i-au ieșit bune, și foarte bune. Îi mai ieșea pe la urină chestii, dar i-a spus și doctor că este normal la vârsta ei, în fine, v-am spus, este foarte slabă!
Întrebarea mea este: Ce să-i fac să se îngrașe? Știți niște pastile de la farmacii naturiste? Sau ceva, orice!
Să știți că ea mănâncă, și mănâncă mult, adică..mna...mănâncă normal la o masă, dar problema este că nu mănâncă toate mesele. Adică dimineața nu mănâncă, la prânz nu mănâncă mereu, seara mănâncă că o oblig eu, și îi mai vine și ei foame. Așa a fost din totdeauna! Spune că ea nu are timp de mâncare (aici știu și eu că este extrem de ocupată și stresată), și mai ia din mers ziua și mănâncă.
Va rog eu, spuneți-mi: Este de speriat?
Eu nu cred, pentru că are analizele bune mereu!
Deci... ceva pastile naturiste?
P.S: Scuzați-mă că am scris mult și că aveți mai multe întrebări de răspuns!
Apreciez orice răspuns!
Mulțumesc!
Sănătate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Bună! Durerile ei mari de cap se numesc migrene! Poate încerca când le are un remediu: în puțină cafea (2-3 înghițituri) un vârf de cuțit de sare (cafeaua aceea să fie destul de sărată la gust!) apoi să bea asta și să se odihnească! Mama ta arată cool, deci nu te îngrijora! Nu mănâncă corect și asta e treaba: 3 mese principale și 2 gustări, suficiente lichide, somn destul, apoi vei vedea că pune pe ea. Altfel spus nu are rost să fim grași ci în normalitate fiindcă grăsimea aduce cu sine probleme! Ajut-o să nu mai fie stresată și totul va fi bine! Numai bine!

6 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Pastilele nu vor ajuta. Un mediu lipsit de stres și un program cat de cat constant, cu mese la ore fixe e ceea ce are ea nevoie, nu neapărat ca să se îngrașe, ci ca să își mențină o stare buna de sănătate.

61 de kilograme e oricum suficient, depinde și de înălțime, dar nu e o greutate pentru care sa-ti faci griji.

| IonelaIasmina explică (pentru VoidEternal):

Da, dar, eu nu înțeleg faptul că are 61 de kg, dar arată așa de slabă. Am văzut alte cunoscute de prin sat care au 50 kg și arată muuuult mai grase de cât mama. Nu înțeleg asta. Ps: Nu mai știu ce înălțime are exact. Ea s-a măsurat la doctor, dar am uitat eu. Cred ca are 1, 65 sau 1, 66. Sau. are ca mine 1, 67. Oricum pe aici.

| VoidEternal a răspuns (pentru IonelaIasmina):

E vorba și de densitatea osoasă. Și ea influențează greutatea.

Daca analizele ies bune și medicul nu i-a spus că ar fi subnutrita ar trebui sa fie in regula mai ales că spui că tot timpul a fost așa.

| IonelaIasmina explică (pentru VoidEternal):

Mulțumesc mult!

| DonMoldo a răspuns:

Pentru o femeie la 1.65 e complet normal sa ai 61 kg asta fiind greutatea normala si recomandata.

| MiraMiraMira987654321 a răspuns:

La 60-61 de kg NU este slaba. Mai ales daca nu este nici prea inalta. In ziua de azi tinerii sunt obezi si nu e normal.
Nu o forta sa se ingrase daca toata viata a avut o greutate constanta. Ii vei da metabolismul peste cap si se va imbolnavi.
Daca vrei sa o ajuti, fa tu treaba din casa ca sa nu mai fie asa stresata. Durerile de cap si de la stres pot veni.