| paifjsnsjdjajaodkdjsja a întrebat:

Buna TPU! Mama mea in varsta de 46 ani, are niște intepaturi de inima de cateva 2-3 zile. Zice ca o strange? M-ar putea ajuta cineva cu un sfaturi?(refuza sa mearga la doctor) și in iunie a avut o stare de depresie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu te poate ajuta nimeni cu sfaturi medicale pe net în chestii serioase precum cardiologia. Fuguța la medic

| ioana748 a răspuns:

Nu intotdeauna intepaturile din partea stanga au legatura cu inima.
Faptul ca o strange poate fi pe sistem nervos, un atac de panica.
Trece prin schimbări hormonale caci este in perioada de premenopauza si are simptomatologie grea. De asemenea aceasta perioada poate aduce si depresii.
Magneziu, B6, Sedatif PC, valeriana, ceai de sunătoare si iubire din partea ta.
Poate o convingi sa mearga la medicul de familie si sa faca un control si niste analize.
Incearca sa i fii alaturi si sa iesiti la plimbare. Sa nu se sperie de aceasta perioadă care i da batai de cap, este firească si trebuie luata ca atare.
Multa sanatate si toate cele bune ❤️

| Dragobeta a răspuns (pentru ioana748):

"Trece prin schimbări hormonale caci este in perioada de premenopauza si are simptomatologie grea."
Scuze, dar asta spune doar un medic care vrea sa scape de pacient. Si mie mi s-a pus un astfel de diagnostic. De marele Dr. Profesor, sef de clinica, etc...
A doua zi am facut infarct major.
Daca marele dr. ar fi fost atent prima data, nu ramaneam cu sechele.

| Dragobeta a răspuns:

Singurul sfat este sa mearga la medic.

| Florian80 a răspuns:

Neaparat sa o duci la.doctor Nu e de gluma!

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Poate are atacuri de panica,dar nu exclude nici ceva probleme la inima.
Mai insista cu mersul la doctor,poate o convingi intr-un final.
Pana atunci,sa ia Sedatif PC,ceai de musetel,valeriana,sunatoare sau chiar lavanda si incurajeaz-o sa iese pe afara mai mult sau sa faca altceva care sa ii mai distraga atentia.
Aceste intepaturi si senzatii pot fi si de la schimbarile hormonale, de exemplu, eu sunt adolescenta, dar inainte sa imi vina ciclul ma apuca niste stari din astea de rau.
Important e sa nu o sperii zicandu-i ca are nu stiu ce boli incurabile, dupa se va panica mai tare.
Multa sanatate!

| Cipi1212 a răspuns:

Bună, Dacă pe mama ta o strânge în zona inimii înseamnă că are angina pectorala.

| Urascstraykids a răspuns:

Eu nu mă pricep, dar eu zic că pentru sănătatea ei este mai bine să-i chemi ambulanta, asa nu are cum să scape.
Este pentru binele ei.

| Ion8800 a răspuns:

- pot fi multe cauze... Ideal este sa mearga la Urgente pentru un EKG si cateva analize de sange.
- ce poti face? evident sa o convingi...
- Aspirina 80 mg, de intretinere;
- magneziu si potasiu;