| Anonima91837 a întrebat:

Buna TPU
Sunt o persoana mica de statura (1.50 la 15 ani) si pentru mine asta e problema. Din cate am inteles,proteinele ajuta hormonul de crestere.
Daca eu mananc mai multe proteine decat are nevoie corpul meu, o sa fie mai rapid procesul de crestere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| edit28 a răspuns:

Mancarea sanatoasa, sportul si somnul sunt sfanta treime a cresterii. Daca nu, poti incerca tratamente cu hormoni de crestere dar numai daca iti recomanda asta medicul.

| aXy99 a răspuns:

"mananc mai multe proteine decat are nevoie corpul meu"
Cred ca e destul de clar ca daca mananci mai mult decat are nevoie, nu se va intampla nimic bun. In niciun caz nu vei creste. Ce inaltime au parintii tai? Inaltimea este de natura genetica.

| Delcatty a răspuns:

Nu, proteinele in exces sunt eliminate in mod natural de catre corpul tau, asa ca nici nu te gandi la megadoze. Alternativ, baschetul si inotul te pot ajuta cu cresterea.

| baru a răspuns:

Cum iti este gena. Proteinele nu ajuta la crestere in inaltime. De la consum exagerat de proteine, ficatul si rinichii vor avea de suferit. Mergi pe bazin, baschet, sport.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-au treabă sportul sau alimentația cu cresterea. Tine de genetică și atât.

| aimullah123 a răspuns:

Urmeaza sa mai cresti probabil. Poti merge la medicul de familie sa iti dea ceva ca sa te ajute gen cacliu. Ai grija! nu lua tu de capul tau nimic.

| alma200033 a răspuns:

Baschetul te ajuta foarte mult sa crești

| Violleta2022 a răspuns:

Proteinele ajuta la cresterea masei musculare, nu la cresterea in inaltime.
Vitaminele si mineralele din fructele proaspete si legume, ajuta la stimularea hormonilor de crestere!
Mananca serios 2 parti de legume si 1 parte de carne, la fiecare masa si vei vedea cum te vei ridica.
Iar intre mese: doar fructe proaspete!

| Cosmin86 a răspuns (pentru alma200033):

De fapt nu te ajuta deloc, e doar un mit.

| alma200033 a răspuns (pentru Cosmin86):

Să știi că un prieten de al meu a fost foarte mic de statură, iar după baschet a crescut mult de tot

| Cosmin86 a răspuns (pentru alma200033):

Ar fi crescut la fel si daca nu facea basket, e genetic.
Eu stiu oameni care au 1.92 si nu au facut NICIODATA basket (sau alt sport).