| Kimmiii a întrebat:

Buna TPU... sunt pe stop de 2 zile dar am rureri insuportabile. si nu ma pot misca, dar nu burta ma doare, ma doare acolo jos la pasarica sad... de ce?sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Naяutσ a răspuns:

I-a o pastlia, doh.
Maica-ta ce face?

| Criistyanna a răspuns:

Du"te la un control. :|
http://www.eva.ro/......20566.html
vezi poate iti este de ajutor

| Alexucccccaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Buna. Pai mai pateam si eu asa sa am dureri si sa stau indoita. Si e normal sa te doara cred eu pentru ca in aceea perioada a lunii fiecare organism reactioneaza diferit. Ai putea incerca sa tii o sticla cu apa fierbinte acolo si o sa vezi ca iti trece. Eu asa obisnuiesc sa fac cand am probleme. Sper ca ti-am fost de ajutor. Si daca durerile continua ar fi bine sa mergi la doctor:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca urmatorul ceai:
o lingurita de coada-soricelului, o lngurita de busuioc, o lingurita de menta, o lingurita de cimbrisor si o lingurita de scortisoara (optional). Il beau neindulcit.
Nu e chiar grozav la gust, dar merita.
Daca totusi, nu poti sa-l bei neindulcit, foloseste mierea!happy

| Vi003 a răspuns:

Stai linistita in pat, ai racit! Da-i telefon medicului de familie sa-ti spuna ce sa faci sau trimite pe cineva la farmacie. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
ESTE NORMAL.
Trec ele durerile astea pana la urma.
Poti lua un Algocamin.
Te pup!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Durerile acestea pot reprezenta dureri menstruale - dureri de burtă/ovare, doar că acolo jos ai tu senzaţia că te doare ( deoarece durerea "alunecă" şi se resimte mai puternic acolo ).

Dar, mai poate fi vorba de o răceală abdominală/răceală la ovare ( anexită )...
Sau, chiar o infecţie urinară/cistită - dacă mai ai şi alte simptome : urinare deasă şi slab cantitativă, senzaţie de urinare deasă, usturimi/"arsuri"/dureri la urinare, etc.

Pentru a atenua temporar aceste dureri premenstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ); ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

Toate cele bune.

| Kimmiii explică (pentru Naяutσ):

Nu am mama.

| Kimmiii explică (pentru Naяutσ):

Nu traiesc cu mama mea.

| Naяutσ a răspuns (pentru Kimmiii):

Hotarastete ori n-ai mama ori nu locuiesti cu ea? Fi atenta ca te aude D-zeu!

| Kimmiii explică (pentru Naяutσ):

Nu stiu nimic de ea, nu stiu daca e moarta sau daca traieste.