| AndreiCristi699 a întrebat:

Va rog frumos ajutati-ma, am 16 ani si m-am apucat de fumat de vreo cateva luni (5-6),fumez,dar nu exagerat. Problema e ca am dat de o stire care arata simptomele cancerului la gat si m-a speriat de moarte,mi se pare ca am avut unele psintome. In primul rand inghid greu, cand vorbesc cateodata scot ca un "suierat" iar acu cateva zile ma dureau urechile de parca as fi avut un cos in ureche. Va rog frumos ajutati-ma, sunt disperat..nici nu stiu daca sa le spun parintilor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Anonimus21332 a răspuns:

Băiete, tocmai afli că ai cancer limfatic. Cunosc incă o persoană la fel, care s-a vindecat de cancer in 3 luni. dacă vrei te pot ajuta in privat. acel "cos" e ganglionul umflat ce arată simpotemele cancerului limfatic. Dumnezeu să fie cu tine, şi să te ajute să treci peste.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu sunt doctor decat al meu. Deci ce spun sunt cunostinte mediocre, neutre si aflate de la multi doctori din familie.
Acum pot sa zic:
1. cancerul apare in timp (in nici un caz in 4-6 luni)
2. nu s-a dovedit vreodata cum ca ar aparea cancerul la fumatori, caci in aceeasi proportie apare si la nefumatori
3. cancerul este cel mai adesea indus psihologic, cu cat iti este mai mult mai teama de el, cu atat il vei obtine
4. cancerul este mai degraba provocat de alimentatie contemporana si de aerul plin de smog din marile orase
5.sunt convins ca ai o simpla raceala capatata virotic de la vreme care predispune sau luata vreo viroza din multime, daca ai umblat prin mijloace de transport in comun.
((.999% iti faci griji aiurea))...dar nu sunt medic!
Du-te la doctor insa, ei te vor 'rezolva' intr-un sens sau altul!

| KodrutZ a răspuns:

Lasa breh, povesti, fumatul e bun. Altfel de ce s-ar apuca atita lume? Pentru ca sint retarzi? Citeva milioane de imbecili mai putin in fiecare an. Continua sa fumezi!

| DanielCD a răspuns:

Fumatul dauneaza grav sanatatii, parca asa scrie pe pachetele de tigari; deci consulta un medic! Parintii sunt primii care-ti vor binele, ca atare vorbeste cu ei si mergi la medic!

| Fatamuntilor a răspuns:

Cancerul (de orice fel), nu se face asa usor.
Mai lasa siturile alea (de sanatate)Nu stiii niciodata daca aia care fac chiar au habar ce scriu...
Prin urmare rareste, apoi lasa tigarile.
Dar inainte de toate prezinta-te la medic.Cel mai probabil ai bronsita.Si vorbeste cu parintii!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Anonimus21332):

Cancer limfatic pe naiba! Vezi cumva prin monitor? Esti medic? Ai globul fermecat?

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Rau faci ca nu discuti cu mama ta starea ta de sanatate.
Pentru moment sisteaza fumatul.
Traheea este incarcata si posibil sa ai ceva sputa.
Fa un control medical cat mai urgent.
Fuguta la medicul de familie si se rezolva problema.
Cred ca esti si racit, ai inhalat si fum si toate astea dauneaza.
La ureche, posibil sa faci otita.
Toate raspunsurile utile le vei gasi la MEDIC!
O zi bunahappy

| Anonimus21332 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Dacă tata a avut. şi s-a vindecat in 3 luni, la PET/CT I-a ieşit curat, nici-o celulă canceroasă, şi la inceput avea. pur si simplu tumoarea albă. pe limbă, ce mai vrei sa stii?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Anonimus21332):

Asemenea cazuri sunt individulizate.Nu confunda si nu sfaturi neavizate