| Anonimus11111 a întrebat:

Am 16 ani si port ochelari de aproximativ 5 ani. Problema este ca de le o vreme nu mai suport ochelarii, adica nu vad perfect cu ei si nici nu suport sa le vad ramele, asa ca m-am hotarat sa-mi cumpar lentile de contact cu aprobarea unu doctor normal. As vrea sa stiu cum se vede prin lentilele de contact si daca e greu sa te acomodezi cu ele? Adica in timp ce misti ochii exista vreo senzatie neplacuta, sau daca a avut cineva vreo problema cu acestea? As dori cat mai multe sfaturi despre lentilele de contact. Am uitat sa precizez ca vreau sa le port permanent ( poate ocazional noaptea) si sa le schimb o data la 1 luna ( sa fie 6 bucati in pachet) sa ajun la 3 luni de folosinta. Daca puteti sa-mi recomandati ceva ar fi excelent, sunt miop. Multumesc mult! Si sa nu uitam de funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| smvladut a răspuns:

Salut!

Sa stii ca nu te vor deranja deloc. Lentilele sunt ca ochelarii, numai ca le porti pe retina. Ele nu te vor deranja si vei vedea totul foarte asemanator cu privirea unui om cu vedere perfecta, doar ca atunci cand va fi lumina puternica indreptata spre ochii tai nu vei vedea foarte clar.winking

4 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

De ce nu faci operatie?

| Anonimus11111 explică (pentru aditimus):

Am spus ca am 16. Operatia se face de la 18 ani sau poate chiar mai mult, asa mi-a spus doctorul meu oftalmolog. Exista niste riscuri la varste mai mici, pe care le poti gasi pe net.

| Anonimus11111 explică (pentru smvladut):

Poti sa-mi oferi mai multe detalii te rog referitor la lumina puternica? Adica daca ies afara, soarele ma afecteaza cumva? Iar senzatia de neclaritate tine mult sau doar in timpul cant te uiti la lumina puternica? Multumesc!

| smvladut a răspuns:

Depinde de intensitatea luminii. Dar atunci cand vrei sa iesi din casa nu te va deranja. Dar atunci cand te vei uita spre soare sau orice alta sursa de lumina, lumina se va refracta in lentile si nu vei mai vedea asa clar, doar ca va fi ca o pata pe lentila si o sa-ti fie mai greu sa privesti. Dar asta se intampla doar atunci cand privirea ta va fi aproape de sursa de lumina. Sper ca ai inteles si mai este o problema la lentile. Sunt foarte scumpe. Sunt in jur de 1200 lei 6 perechi, deci este o decizie mare.