| anonim_4396 a întrebat:

Rog si eu pe cineva daca ma poate ajuta cu urmatorul lucru(cel care raspunde cel mai elocvent si folositor primeste FUNDA). Vreau sa ma apuc sa fac exercitii pentru intarirea musculaturii insa acasa.Am 19 ani si sunt destul de "slab" si as vrea sa incep prin exercitii(flotari, fandari..abdomene...etc) plus ceva proteine care sa imi dezvolte musculatura si sa ma igrase putin(pentru ca nu pot fi si salb si cu muschi, macar sa mai pun ceva pe mine)...Ce tipuri de exercitii imi puteti recomanda pentru acasa si in paralel cu ce proteine ar putea sa ma ajute sa ajung cum imi doresc? FUNDAA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| morenciut a răspuns:

Fii atent cum sta treaba.40 % antrenament, 30% somn si 30 % alimentatie!
Poti incepe sa mananci des din 3 in 3 ore si te poti apuca de flotari cu mainile in romb... 6 serii descrescatoare! Adica : prima serie maxim, a 2-a cat mai poti face, a 3-a la fel si tot asa.A 2-a zi o dedici picioarelor cu genoflexiuni, aerobic si gambe. si tot asa lucrezi tot corpul. Fa-i asta combinat cu alimentatie si somn si intr-o luna pui minim 10 kg!

16 răspunsuri:
| Clawd3lw a răspuns:

Ia'ti niste gantere, si lucreaza cu ele. Abdomenele sunt cele mai bune pentru patratele. Dar sa nu mananci sa te ingrasi ca nu te vei putea opri. Inregistreaza'te pe http://www.maildirect.ro/inregistrare/39ff97f5dd6add0b4c0c302c32913ef2 si poti castiga bani simplu, doar citind niste mail-uri sau poti da si click in ele ca e mai bine si faci mai repede.

| neymar94 a răspuns (pentru Clawd3lw):

Si asta cu ce ma va ajuta?!

| ionuionut2002 a răspuns:

eu as spune ca ai putea sa faci flotari cu batai din palme (adica cand sari sa dai din palme), sau sa faci fandari, ai putea sa iti cumperi niste haltere de 2, 3 kilograme ca sa faci exerciti.cam atat stiu ca am cam putini ani adica 11 dar eu zic ca este buna ideea mea si sper ca te-am ajutat

| psycho771 a răspuns:

In primul rand e foarte important sa incepi sa-ti sculptezi tot corpul, sa dai atentie fiecarei grupe de muschi, caci daca nu faci acest lucru, vei deveni diform.
te-ai gandit vreodata sa incerci tae bo? exercitiile sunt chiar bune pentru intregul corp (cauta inregistrari ale lui billy blanks, e foarte bun!).
din pacate nu cred ca-ti va putea cineva da un program exact, pentru ca e greu sa explici exercitii in cuvinte. cauta ceva tutoriale pe youtube, google... spor la "lucru" happy

| neymar94 a răspuns (pentru morenciut):

Ok,MULTUMESC frumos, voi tine cont de ceea ce mi-ai spus!

| neymar94 a răspuns (pentru psycho771):

Zici tu..ca asta m-ar putea ajuta sa imi formez muschii si sa iau in greutate normala?!

| neymar94 a răspuns (pentru DragosFku):

Ok,si as putea lua ceva in paralel?(ma refer la ingrassare, prindere in greutate, si fixare mai bine a muschilor, nu ceva periculos)

| CelebrulAnonimmm a răspuns:

Pune mana si citeste de aici
www.getfit.ro
www.culturism.ro

| Cosmin86 a răspuns (pentru morenciut):

Serios? 7 kg de muschi PE AN e considerat un progres rapid, si tu cu PROSTIA aia de program ii spui ca o sa puna 10 kg intr-o luna?

| Cosmin86 a răspuns (pentru ionuionut2002):

O haltera are 20 de kg si 2.2 metri fara niciun disc pe ea.

UNDE NAIBA gasesti tu haltera de 2 kg? Tu ai HABAR ce inseamna haltera, sau esti doar un copil mic?

| Cosmin86 a răspuns (pentru neymar94):

NU, pierzi vremea cu alea. Du-te naibii la sala si fa-ti o alimentatie speciala, termina cu sfaturi de la copii mici care iti spun ca pui 10 kg de muschi intr-o luna

| neymar94 a răspuns (pentru Cosmin86):

El se referea la grasime!

| Cosmin86 a răspuns (pentru neymar94):

Vrei muschi sau grasime?

| neymar94 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai..am zis ca sunt destul de slab, cum poti pune muschi fara grasime?!

| Cosmin86 a răspuns (pentru neymar94):

Marind masa musculara. Cand maresti masa musculara, cresti in greutate ( cantarul arata mai mult ), cresti in volum, dar NU e grasime