| fliropf a întrebat:

Bună tuturor! Sunt foarte speriata, de 3 zile plâng continuu. Am ascultat foarte mult timp muzica in căști (bluetooth), la maxim, se auzea din exterior melodia. A început să mă doară zilnic capul, dar în special timpanele, nu mai suport sa aud deloc muzica, iar toată durerea vine de la timpane și urcă înspre cap. Vreau să știu dacă există șansa unei tumori cerebrale, căci sunt extrem de speriată. Mâine urmează să sun la un medic radiolog și să-l întreb dacă este posibil să fac cat mai repede posibil, dar fără trimitere (la privat). Se poate, oare? Există posibilitatea să am vreo tumoare sau trebuie doar să renunț definitiv la căști, muzica, etc? Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Comunity a răspuns:

Poți să îmi scrii în privat. Aş putea să te ajut mai mult aşa. Am avut şi eu probleme cu urechile în trecut şi te pot ajuta cu un sfat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine mergi la ORL si iti faci otoscopie, audiograma si timpanometrie, sa vezi ce se intampla exact la nivelul urechii, daca spui ca ai facut abuz de casti cu volum maxim. Scoate-ti te rog gandul de tumori cerebrale din cap, pentru ca nu te ajuta deloc si doar te face sa te gandesti mai departe, la alte tragedii care n-au sa se intample. Sansa sa ai asa ceva tinde la 0. Mergi sa ti se evalueze auzul si iti vor spune medicii mai multe despre ce ai de facut in continuare, sfaturi de igiena a auzului etc.

| fliropf explică (pentru anonim_4396):

Chiar daca e doar un forum, iar tu un anonim, gândul că mi-ai spus că șansele tind spre 0 de a avea o tumoare, mă fac să plâng de fericire. Sper ca Bunul Dumnezeu să te audă și să fie așa cum spui!

Bula
| Bula a răspuns:

Muzica puternica ascultata poate dauna grav auzului.
Si invers este valabil: daca ai probleme de auz atunci trebuie sa asculti tare muzica sau alte sunete.
Trebuie sa mergi la un medic ORL, sa te consulte si sa te trimita la audiograma.
Doar dupa aceea se poate decide ce investigatii pot fi necesare in continuare.

| Violleta2022 a răspuns:

De la muzaica data la amxim ti se pot afecta timpanele si inflama diversei nervi autiditivi dar nu se face tumoare din atata lucru.

Vezi tu, corpul iti spune si-ti arata prind durere ca ceea ce ii faci nu-i place si sufera.
De ce asculti muzica la maxim, vrei sa-ti distrugi timpanele sau sa inebunesti?
Da, va trebuii sa renunti defintiv la casti si la ascultat muzica tare, fiindca acest comportament de distrugere al timpanelor, nefiind unul nromal si nici sanatos.
Daca ai probleme pishice, te rog sa te referi un psihiatru, dar sa nu-ti torturezi auzul si creierul.

| darrio2007 a răspuns:

Nu faci tumoare de la asa ceva. Ce e posibil, ca in timp sa ai probleme cu auzul. Dar sa nu mai faci asta.
Cu catva timp inainte, aproape am fost trimis la origini pentru ca i-am atras atentia unul copil, in autobuz, ca asculta muzica prea tare in casti. Pentru ca se auzea si in autobuz.