| doarofatanormala99 a întrebat:

Bună tuturorhappy sunt noua aici și mi-am făcut acest cont tocmai pentru a pune întrebarea asta, deoarece mă confrunt cu o problemă destul de stânjenitoare de o perioadă destul de lungă de timp. de mică m-am confruntat cu probleme de sănătate la stomac, cum ar fi balonarea, crampele, gazele intestinale. însă am impresia ca de când m-am mutat în străinătate acestea s-au agravat(tin sa menționez ca mutatul a fost pentru mine o situatie foarte stresantă, pentru care și în momentul de față dupa ani de zile inca ma consum din anumite motive, de aceea va rog sa nu imi dati comentarii de genul „atunci de ce ai plecat?", „întoarce-te înapoi" etc, nu a fost decizia mea), am avut foarte multe situații stânjenitoare din cauza asta, sună penibil, dar nici nu pot controla asta, ceea ce nu mi se pare normal mai ales încă în adolescență.

Credeți ca mutatul ar putea avea vreo legătură cu agravarea problemei mele? Are cineva vreun sfat cum să scap de asta? (Am făcut analize și controale)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Dacă ai făcut analize şi controale şi nu ai nici boala celiacă, nici intoleranță la lactoză, atunci cel mai probabil ai colon iritabil.

Ca să fii sigură trebuie să faci o colonoscopie cu biopsii pentru a exclude boli de inflamație ale colonului.

Cel mai bun tratament pentru colon iritabil este să mănânci multe fibre şi să reduci stresul la minim.

| doarofatanormala99 explică (pentru StudentLaMedicina):

Nu am nimic din cele menționate mai sus, analizele au ieșit de fiecare dată ok, de asta mă gândeam ca poate are mai mult legătură cu stresul decât cu ceva fizic.
Mulțumesc mult pentru sfat.