| anonim_4396 a întrebat:

Bună tuturor! Vin cu o problema de sănătate a unui cățel al vecinului meu. Vecinul meu este un domn singur și în vârstă, are un cățeluș Cavalier king Charles care suferă de următoarele: colaps traheal, este cardiac fiind sub tratament pentru amândouă afecțiuni. Cățelușul ia vedmedin de câțiva ani, starea inimii lui fiind una bună sub tratament iar pentru colapsul traheal face aerosol și ia branhodilatatoare. De o lună de zile cățelușului i s-a umflat tare burtica, bătrânul neștiind ce se întâmplă cu animalul, l-a dus la veterinar (în comuna) iar acolo i-au depistat o ascita, i-au scos puțin lichid însă nu pot ține animalul pe o parte deoarece se "sufocă" din cauza colapsului traheal… după care am fost cu ei cu mașina la oraș însă la un cabinet mai slăbuț, doamna era sictirită și nu prea și-a făcut timp pentru cățeluș iar bătrânul a auzit din ambele părți "trebuie să îl eutanasiați"… mă repet, cățelul are 7 ani, este cel mai important pentru bătrân și eu consider ca nu ar trebui sa sărim la concluzia de a-l eutanasia… am tot citit despre ascita, dacă lichidul este eliminat, câinele mai poate trăi mult și bine. Ambele cabinete nu erau unele tocmai bune, din ambele ne-au gonit și ne-au spus să-l eutanasiem… cineva care se pricepe sau care a trecut prin asta? O părere? Vă rog, cățelul este cel mai important pentru vecinul meu. Dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Din păcate, acel câine e condamnat.
Am avut o cățea care a murit din cauza asta; indiferent cât de bine a fost îngrijită, lichidul se tot adună și efectiv se chinuie. Deci nu trăiește în niciun caz mult, si cu atât mai puțin *bine*.
Îmi pare rău, dar totuși eutanasia e cel mai ușor final pentru acel animal.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu dă l***a mecanic, pe Bogdan Iancu.

| ioana748 a răspuns:

Mai cere o parere, insa la cabinete veterinare.
Daca sfatul este eutanasiere, imi pare rau.
Insa, poate se gaseste un medic de bine, nu la mare distanță de zona unde lucuiti.
Multa sanatate,

| FocusF07 a răspuns (pentru ioana748):

Mulțumesc frumos! Vom mai încerca.

| FocusF07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce? Nu are sens ce spui în acest sens.

| FocusF07 a răspuns (pentru mihai69):

Cat mai poate trăi cu ascita? El încă este vioi și energic.

| ioana748 a răspuns (pentru FocusF07):

Doamne ajută!

| mihai69 a răspuns (pentru FocusF07):

Nu știe nimeni, dar mă tem că nu mai mult de un an.