| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Vitamina D îngrașă? Mi-a ieșit o carenta mare de vitamina D la analize și am început să iau Detrical 4000ui...
Acum vreau să știu dacă această vitamina îmi va afecta greutatea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| carevaescu a răspuns:

Nu direct. Poate iti va schimba apetitul (deficienta vitaminei D poate duce la un apetit scazut), si daca cedezi, vei manca alte chestii care te vor ingrasa.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru carevaescu):

Cam asa ceva.De când iau vitamina D am cam luat-o razna cu mâncarea.

| carevaescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Fa sport, bea multa apa, evita dulciurile si carbohidratii.
E o oportunitate catre o viata sănătoasă, daca o gestionezi bine

| carevaescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Si nu sunt nutritionist, dar recomandat este 600-800 ui pe zi... Nu 4000

| Violleta2022 a răspuns:

Vitaminele NU ingrasa!

Doar mancarea ingrasa, in special painea, dulciurile si cartofii.