| DomnisoaraOchisori6 a întrebat:

Bună!

Vreau neapărat să dau câteva kilograme jos.Am 10 ani, am 46 kilograme, 1 metru 55 și aș vrea să slăbesc cam 5-6 kilograme happy Cum aș putea să procedez? Aș vrea să vă rog să nu veniți și să îmi spuneți,, La vârsta asta ar trebui sa te intereseze păpușelele" și altele..Mulțumesc anticipat!

FUNDĂ!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Tatiana2001 a răspuns:

Poti incepe prin a nu manca mai tarziu de ora 19:00, a nu manca dulciuri, paine. Poti manca fructe, dar in cantitate moderata, ce-i mult strica. Indicat ar fi sa renunti si la sucuri. Ceaiul e un inlocuitor bun al sucului, si stiu ca vara nu prea ai chef de ceai cald, dar il poti lasa la racit si ar fi ca si un Nestea.Ai putea si sa incerci sa faci sport. Urmeaza sfaturile astea si o sa slabesti cate kilograme vrei. P.S.: nu instananeu, dureaza ceva

| cosmo123 a răspuns:

Tu ai 46 de kilograme la 10 ani si esti si inaltuta pentru varsta ta, si ar trebui sa nu mai mananci seara(dupa ora 6) si sa faci putin sport, de preferabil fittnes si atunci o sa slabesti treptat, si inca ceva, evita fast food si gustarile dintre mese, mai bine inlocuiestele cu un fruct.

| DomnisoaraOchisori6 explică (pentru cosmo123):

Dar imi poti da si mie niste link-uri cu miscari fittnes?

| cosmo123 a răspuns (pentru DomnisoaraOchisori6):

Poti gasi pe google, daca scrii: exercitii fittnes, si gasesti si videoclipuri multe, si ai putea ca atunci cand faci sport sa iti iei si o bluza de trening, deoarece iti va fi cald iar corpul tau emana caldura iar tu trebuie sa folosesti caldura aceea drept sauna(corpul transpira la caltura=toxine, grasimi eliminate=slabire) ai mai putea ca in timpul exercitiilor sa iti infasori in zona abdomenului un strat de folie, pentru a elimina grasimile de pe abdomen, poti face abdomene, seara sau dimineata sa alergi cate 15-30 minute Iar toate astea sa fie facute impreuna cu un regim alimentar (cum ti-am zis si in rasp anterior, si evita mancarurile grase. bazeaza=te pe salate. si nu uita: nu manca dupa ora 18 seara., iar cand alergi incearca sa nu bei mai mult de jumatate de litru de apa, iar acela de preferabil sa fie la sfrasitul antrenamentului, dar nicii atunci mult, desigur daca simti ca ceva e neinregula poti sa bei si in timpul alergarii, iar alergarea sa o faci usor, nu te grabi prea tare.
sper sa te ajute sfaturile.happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ, iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 51 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu 5 kg mai puţin decât greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Toate cele bune.