| FataAnomină2003 a întrebat:

Bună, vreau sa înceap prin a spune ca mama mea suferă de boala mintala tulburare bipolara. Întrebarea mea este ca fiind fiica ei pot moșteni aceasta boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu sunt suficiente date care sa demonstreze o ereditate a bolii, in general sunt mai multe cauze care, impreuna, duc la instalarea acestei boli.

3 răspunsuri:
| FataAnomină2003 explică (pentru MihaiNicu23):

Mulțumesc frumos!
M-a calmat mult răspunsul tău!

| minrest a răspuns:

De mostenit, nu. Nu este o boala ereditara. Pastreaza o igiena psihica cat mai buna, daca ai de a face cu bonavi psihici. Si ai putea sa citesti psihiatrie, caci te ajuta, si i-ai putea fi mai de folos si mamei tale.

| FataAnomină2003 explică (pentru minrest):

Mulțumesc mult!
Așa voi face!