| niusk a întrebat:

vreau sa slabesc putin, dar exercitiile fizice nu ma ajuta deloc, obosesc repede si nu pot, ma doare tot corpul. am cautat pe diferite site-uri si nimic nu mi se potriveste. as vrea un regim de slabire sanatos care a functionat la cineva. mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Mananca putin si foarte rar.sau fructe si legume, fierturi si evita grasimile

| CrazyKiss a răspuns:

Cum sa nu te ajute exercitile fizice? Uite, eu am inceput azi sa alerg,(nu am mai alergat niciodata, decat cand eram pe la scoala) am obosit, nu puteam sa respir, simteam ca nu mai am aer.E greu la inceput, ca orce alt lucru pe care il faci in viata de zi cu zi.Am reusit "performanta" big grin ca in prima zi sa fac 30 minute asa; 3 minute mers lejer-10 minute alergat. ORICE dieta ai tine, oricat de scumpa, promitatoare, drastica ar fi nu te ajuta cu nimic daca nu faci cat de putin sport! Eu eram inebunita sa slabesc, ma vedeam grasa, urata etc.Nu mancam cu zilele doar apa si fructe.NU AM SLABIT NICI UN KG! Un pic de sport face MINUNI si o sa vezi ca dupa cateva zile te vei simti mult mai bine, nu vei mai obosi atat, vei face jooging ca orice alt lucru din viata cotidiana.Ca dieta nu prea stiu ce sa-ti spun; nu sunt nutritionist; eu de exemplu mananc doar carne de pui( foarte rar) alta carne deloc, 3-4 fructe pe zi, imi fac mamaliga in casa, adica inlocuiesc painea(sunt inebunita dupa paine) cu mamaliga. Dulciuri nu mananc deloc(nici nu sunt preferatele mele)Nu folosesc ulei cand gatesc, daca e neaparata nevoie il folosesc pe cel de masline, si f putin.Alimentele care au multe grasimi(scrie pe orice ambalaj, nr de grasimi la gramaj e.t.c) le scot din alimentatia mea de zi cu zi(pe cat se poate). Incearca sa faci sport, ajuta enooorm de mult. Daca nu poti, foloseste bicicleta, inoata, e.t.c.Nu imi spune ca din atatea sporturi, nimic nu ti se potriveste.Slabit sanatos!

| Cosmin86 a răspuns (pentru CrazyKiss):

Bravo happy

P.S. : mai recomand peste, nu doar pui, si din cand in cand paine cu cereale, integrala daca tot iti place painea. Si niste grasimi sanatoase ( masline, nuci, alune ), dar sa fie crude, nu alune prajite sau alte porcarii.

| CrazyKiss a răspuns (pentru Cosmin86):

big grin Multumesc, am avut de la cine sa invatwinking Eu ii spuneam fetei ce mananc eu de obicei, acum ea poate sa includa ceea ce crede ea happy Pestele e mult mai bun intr'o dieta doar ca mie nu imi place pestele, DELOC big grin.Am avut o experienta urata si de atunci nu mai mananc laughing.In principiu e bine sa faci sport, sunt convinsa de asta, si cu o dieta lejera, pe placul fiecaruia, e imposibil sa nu slabesti big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru CrazyKiss):

Ce probleme ai avut? Daca ai avut cu oasele, ia file, nu are oase deloc si se face imediat. Si daca nu-ti place pestele cu carne alba, incearca somon, e peste cu carne rosie tongue

| CrazyKiss a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, cu oasele! Dar acum nu mai mananc nici file, chiar daca e alba, rosie, neagra big grin Nu pot sa il mananc, mi se face scarba si gata. big grin happy