| BiraSorina a întrebat:

Bună ziua! Am 19 ani și de acum o lună tot îmi simt inima bătând și pulsul îl am normal! Nu beau cafea, nu consum alcool și nici nu fumez! Am 40 de kilograme și nu mănânc din cauză că nu am gust și miros din 2017! Pieptul rar mă înțeapă și simt arsuri, am noduli în spate și în umăr, rar am furnicături și amorțeli în mâna stângă și piciorul stâng!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimboy111 a răspuns:

Ar trebui da mergi la doctor. fara frica pentru ca el doar te va ajuta nu vrea sa iti faca rau

12 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Și la un doctor te-ai gândit să mergi ca să vezi ce e cu nodulii ăia, cu furnicăturile și cu amorțelile?

Pe TPU nu-ți poate pune nimeni diagnostice.

| doctorandus a răspuns:

Sincer ar trebui sa fii hranita cu forta.

| BiraSorina explică (pentru johnnny123):

Noi în sat nu mai avem doctori! Și nu am cu ce să mă duc! Eu vreau, dar părinții nu vor!

| johnnny123 a răspuns (pentru BiraSorina):

În cazul ăsta, părinții tăi sunt niște inconștienți și va trebui să-ți rezolvi tu singură problemele fără să te mai bazezi pe ei.

Dar nu înțeleg, ești izolată complet în satul ăla, nu ai niciun mijloc de a ajunge la un doctor într-un oraș apropiat?

Parcă puneai întrebări despre facultăți, despre călătorii, despre ce poți vizita în nu-știu-care orașe, etc... Îmi este greu să cred că ești complet izolată și fără mijloace de a te deplasa 50 km.

| BiraSorina explică (pentru johnnny123):

Nu mă lasă să merg singură cu microbuzul!

| BiraSorina explică (pentru johnnny123):

Nu prea avem bani și nu sunt asigurată medical ca să mă ducă!

| johnnny123 a răspuns (pentru BiraSorina):

Ai 19 ani, ești majoră și poți să faci ce vrei. Cum adică "nu te lasă să mergi singură cu microbuzul"? Suferi de vreo dizabilitate?

| BiraSorina explică (pentru johnnny123):

Le este frică de țigani! La noi sunt foarte mulți țigani!

| johnnny123 a răspuns (pentru BiraSorina):

Hai că deja sari de la o scuză la alta de mă mir că nu ai amețit. Ba nu aveți doctor în sat, ba nu te lasă părinții cu microbuzul, ba nu aveți bani, ba nu sunteți asigurați, ba vă e frică de "țigani".

Adică stați tot timpul baricadați în casă sau cum?

Și în cazul ăsta cu ce te putem ajuta noi? Vrei să-ți trimitem o echipă de doctori la domiciliu? Cum ți-am putea vindeca noi nodulii, furnicăturile, înțepăturile, amorțelile, gustul, mirosul și pofta de mâncare?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și ce zice dl Doctor?

Bula
| Bula a răspuns:

Cu o greutate de 40kg nici nu este de mirare!
Esti foarte slaba, doar piele si os.

Oasele conduc trepidatiile (inclusiv cele ale inimii), iar grasimile le atenueaza.

Ar trebui sa mai iei inca cel putin 10kg pe tine (chiar daca esti scunda la statura), prin mancare sanatoasa si fara stress.

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Buna. Probabil aceste probleme se datoreaza de la faptul ca esti subponderala. Trebuie sa mananci macar cate putin, cat sa nu lesini sau sa apara alte probleme! Dupa roaga-te din nou de ai tai sa te lase sa mergi la doctor, sau roaga pe cineva sa vina cu tine, cum ar fi o ruda apropiata sau o colega, asa probabil se vor mai linisti si ei. Mai e si varianta cu mersul pe ascuns, desi dupa cel mai probabil se vor supara.
Tine-ma la curent daca vrei. Multa sanatate.