| Alex979797 a întrebat:

am aparat dentar si vreau sa va intreb ce nu am voie sa mananc si sa beau, si sa imi explicati si de ce nu am voie sa manc alimentele respective, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai voie sa mananci alimente tari, in sensul ca nu trebuie sa musti din ele

| mada225 a răspuns:

Daca ai aparat dentar fix poti manca si bea orice, iar daca ai mobil tot la fel numai sa il dai jos pe cel mobil ca sa nu se sparga

| TocilaSanziana a răspuns:

Si eu am aparat dentar. Nu ai voie sa musti anumite alimente: prune, mere etc. Oricum vei manca si eu fac asta laughing Doar ca trebuie sa ai grija sa nu dai cu bracket-ul de pe dinte de ceva tare ca sa ti se deslipeasca big grin

| TempestUV a răspuns:

Nu ai voie alimente tari adica:alune,migdale,fistic,seminte,popcorn,ciocolata cu alune,cipsuri, bomboane, acadele etc.
Nu ai voie nici chesti lipicioase um ar fi:vata de zahar, caramele, batoame care au caramel in ele si multe altele.fructele sa le tai in bucatele mici si sa nu musti din ele.De baut ai voie sa bei orice.Mie asa mi-a zis dentistul pentru ca si eu am aparat dentar.Astea de mai sus se aplica doar daca ai aparat fix. Daca ai mobil il dai jos si mananci ce te taie capul

| Alex979797 explică (pentru TempestUV):

Mie mi-a spus ca nu am voie sa beau suc cu gaz, si am aparat fix happy

| TempestUV a răspuns (pentru Alex979797):

Ciudat.Dentistul mi-a zis ca pot sa beau orice.Depinde dprobabil din ce e facut aparatul

| Alex979797 explică (pentru TempestUV):

Nu stiu... mi sa nu stric aparatu, sau sa se deslipeasca, dupa aia alti bani si etc.

| Nucontaza a răspuns (pentru Alex979797):

Nu musca din mere sau fructe cu aceeasi consistenat poti sa le tai inainte, nu manca caramel si ai grija cand mesteci guma. Iar daca ai aparat ceramic sa nu bei sucuri inchise la culoare