| MissNobody a întrebat:

Am de 3 zile un discomfort vaginal foarte puternic. Nu stiu cum sa mai rezolv asta pana luni cand am sa merg la doctor. Fac cate 6 dusuri unul dupa altul ca sa ma calmez pentru cateva minute apoi incepe iar. Am facut tratamentul cu Canesten acela pentru 3 zile si nimic nu pare sa se rezolve. Arsura este cumplita si mai simt si nevoia constanta sa urinez am observat. Am incercat sa ma clatesc si cu ceai dar chiar nu stiu ce sa mai fac pentru ca nu pot face nimic in starea asta, nici sa dorm nici nimic. Ajutati-ma va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la camera de gardă, la ginecologie și vezi ce ai mai exact.
Pa, pa.

| Alle57 a răspuns:

Eu cand am asa ceva ca sa dezinfectez oarecum fac baie si imi pun bicarbonat de sodiu. Nu stiu in cazul tau ce sa spun pentru ca ai spus ca ai arsura. eu iti spun ca asta mai folosesc. sa te faci bine. :*

| madb a răspuns:

Ai facut tratamentul cu ovule sau cu crema Canesten, crema e destul de eficienta, reda rapid confortul, nu incerca cu spalaturi cu bicarbonat sau nu stiu ce plante...ar putea inrautati situatia in caz ca ai vreo ciuperca sad. Iar dusurile la fel cel putin la candidoza nu sunt recomandate cele fierbinti, trebuie sa fie apa cat mai rece si trebuie diminuate ca distrugi flora vaginala. Incearca sa explici la farmacie detaliat si fara rusine situatia si poate gasesti ceva eficient. Succes!

| Lily8 a răspuns:

Iti recomand ceva ce am incercat si a mers la mine cand am avut probleme.
Fa-ti in primul rand ceai de pelin si fa ti spalatura intra-vaginala.
Apoi iti recomand sa nu mai folosesti creme antibiotice, pentru ca mai rau fac.
Incearca in schimb o crema de musetel sau galbenele de la plafar.
Pune-ti supozitoare CARPICON S- Crema cu Propolis si Extract din Rasina de Conifere
uite aici cum arata.
http://nutristyle.ro/......zin-plant/
In cazul meu am facut intr-un pahar o solutie din jumatate de lingurita de bicarbonat de sodiu alimentar si apa 300 ml si cu ajutorul unui disc demachiant inmuiat bine ma stergeam de cateva ori unde ma ustura. De fapt nu apesi, doar umezesti asa.
Apoi poti lua cordiceps. Sunt niste pastile naturale care m au ajutat f mult. Te imunizeaza si te ajuta si jos.
Iti recomand sa eviti cateva zile dulciurile, ciocolata daca mananci si mancarea f grasa.
Poti face spalatura cu ceai de pelin zilnic.Nu mai folosi geluri de dus din comert. Ia-ti un sapun dermatologic pentru piele sensibila, fara miros, coloranti etc. poti intreba in farmacii sau magazine naturiste sa ti recomande.
Sa fii sanatoasa.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate nu prea ai ce face. Poti incerca sa te speli cu bicarbonat de sodiu (o lingurita la un litru de apa fiarta si racita), dar ma indoiesc sa te ajute. Totusi, azi e abia a doua zi libera, de ce ai tu disconfort de 3 zile si n-ai mers inca la medic?

| MissNobody explică (pentru Brigaela):

A inceput vineri seara si nu mai gaseam niciun doctor la ora 7. am mers sambata la farmacie dar nici acolo nu prea stiau ce sa-mi dea.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru MissNobody):

Daca a inceput vineri seara, inseamna ca o ai de mai putin ed doua zile, nu de 3. Nu iti pot da la farmacie tratamente pentru asa ceva. Insa exista camera de garda ginecologie.

| Lily8 a răspuns:

Sigur ca poti folosi crema aia care o ai, dar spala+te cu un ceai de musetel sau galbenele daca ai inainte de a te da.
Iti recomand insa sa incerci si ce ti am zis si sa lasi doctorii ca ei nu au interes sa fii bine, ci sa ai mereu ceva sa rezolve ei.Din experienta iti spun. Eu am facut ce ti am zis cu chestii naturiste si de curand mi-am facut si control la secretii si altele si sunt sanatoasa complet.
Fundita daca te am ajutat? Te pup.