| سشغع_ظشیشب_1994 a întrebat:

am o întrebare pentru cine stie. Tata are o problema de câteva luni îi amortesc buricele degetelor la mâini, stiti ce ar putea fi? Si daca stiti, sa ma îndrumați la ce doctor sa ma duc la particular. Nu stiu la cine sa ma duc pentru problema asta. Dacă știți si puteti sa ma ajutati, astept raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Neurologie.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Stiu ca atunci cand se intampla asta + senzatia de amorteala la nivelul degetelor, este vorba despre o toxiinfectie alimentara sau o alergie. Insa nu ar trebui sa dureze asa de mult, hai sa zicem o saptamana.

Dar daca tu zici ca tatal tau are problema asta de cateva luni... atunci da, o vizita la medic nu strica.
Ai putea sa mergi la un medic general, la un neurolog, reumatolog sau la o clinica pentru domeniul musculoscheletic.

Numai bine si multa sanatate va doresc! ^_^

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poate fi de la diabet pe care nu îl are diagnosticat. Poate cumpăra un glucometru să își ia glicemia acasă.

| Violleta2022 a răspuns:

Acest simptom este prezent la diabetici!
Il sfatuiesc sa mearga de urgenta la medicul de familie si sa faca un test pentru diabet, pentru ca-i foaret posibil sa aiba diabet de tip 2 de cativa ani, fiindca nervii de la degete i-au fost deja afectati. Probil ca ii amortesc si degetele de la picioare, asa-i?

| sierra1 a răspuns:

Hai să lăsăm diagnosticele online - observi ce de "medici" ratați sunt pe aici? - și duceți-vă la medicul de familie. Vă dă trimitere unde trebuie!

| ancaval a răspuns:

La medicul de familie, ÎN PRIMUL RÂND!

| سشغع_ظشیشب_1994 explică (pentru Violleta2022):

Nu, doar cele de la mâini.

| سشغع_ظشیشب_1994 explică:

Va multumesc frumos tuturor pentru ajutor si raspuns.