| BlueDark a întrebat:

Am o rana destul de urata pe brat.M-am taiat putin cu flexul. Taieetura are cel mult 5 mm,nu e cazul sa merg la doctor.
Pentru durere, este ok daca am pus un plasture cu lidocaina? Am inteles ca amorteste zona.Are si efect antiseptic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| Gimmy97 a răspuns:

Pune spirt, e cel ma ibun desinfectant.

| BlueDark explică (pentru Gimmy97):

Pana la urma mi-a turnat sotia spirt cu sticla...Acum sar pe pereti.Ce a fost in mintea ei!?!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BlueDark):

Zi-i sa puna apa oxigenata, atunci sa vezi distractie. Din ce zici tu, suna a treaba care trebuie cusuta. Mai bine mergi la doctor decat sa te auzim peste vreo saptamana-doua ca esti ciung.

| petitconseil a răspuns:

Poate e cazul sa mergi macar la farmacie, peste rana deschisa nu se pune niciodata spirt! Sau macar apa oxigenata sa cureti locul, in orice caz mergi la farmacie sa iti dea antiinflamatoare, antiinfectioase, vezi tu.Sanatate!

| BlueDark explică (pentru petitconseil):

Mi-a tanponat putin zona cu spirt, dar am sarit pe pereti efectiv.Mi-au dat si lacrimile.
Acum am pus un pansament uscat peste.

| petitconseil a răspuns (pentru BlueDark):

Te cred dar tot trebuie sa ajungi macar la farmacie.

Bula
| Bula a răspuns:

O rana de 5mm nu este o rana urata, este doar o zgaraietura.
O rana se 5cm sau peste este o rana urata!
Se spala bine cu apa rece curgatoare, iar dupa uscare (fara stergere) se da cu apa oxigenata (daca sangereaza) pana ce mai "fierbe" sau pur si simplu doar lins cu saliva.

Daca este rana mai mare, atunci trebuie dezinfectat si cu iod (Betadina sau tinctura de iod).
In lipsa, dezinfectarea se poate face si cu alcool, dar pisca destul de tare cateva secunde.

Alta data foloseste aparatoarea de la flex!
Acesta a fost doar un semn divin de atentionare, data viitoare poate fi mult mai rau!

| BlueDark explică (pentru Bula):

Odata mi s-a rupt discul ca era prea subtire si eu incercam sa tai o bara din otel.Mi-a sarit o bucata de aia ascutita in umar.Si acum mai am semnul.Da' nu vrei sa stii ce s-a intamplat acum cu flexul meu...L-a luat nevasta-mea si l-a trantit zece metrii laughing

| BlueDark explică (pentru GabiDumitrescu):

Sangerarea s-a oprit, am dat cu apa oxigenata...Da' nu mai am flex! L-a aruncat nebuna...Serios! Doamne fereste! laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BlueDark):

Poate a facut bine. Cind tai cu flexu' ar trebui sa iti mai iei si niste masuri de siguranta. Sau tu iti faci cruce inainte si gata? big grin

Bula
| Bula a răspuns (pentru BlueDark):

Eu, in locul ei, iti faceam "casca de protectie" din aparatorul pe care nu l-ai folosit! tongue

Nu e de gluma cu asemenea scule, am vazut accidentari grave, soldate cu orbire, mana sau picior amputat partial, stomac despicat, dar am auzit si de moarte cauzata de o bucata de disc care a intrat in craniul omului.

Mai fi viteaz si alta data! tongue

| BlueDark explică (pentru Bula):

Nu mai sunt.Mi-a facut un scandal...Ai' de capul meu.M-a asezat pe canapea si a inceput :"Nu mai pui mana pe nimic! Tu iti dai seama ca ma lasa-i vaduva inainte de vreme?!"
Mda...Ce sa zic...Plus ca si-a amintit de cicatricea de pe piept.A iesit naspa frateee. |:

Bula
| Bula a răspuns (pentru BlueDark):

A avut perfecta dreptate!
Nu numai pe tine te poti rani, dar poti chiar omori pe cineva din jurul tau!

| BlueDark explică (pentru Bula):

Da ce sa fac...Maine chem o echipa de muncitori.A ramas teava taiata pe jumatate laughing

Bula
| Bula a răspuns (pentru BlueDark):

Aparatorul flexului il mai ai?
Bate un cui la vedere si agata-l pe el, de aducere aminte! tongue
Daca nu-l mai ai, fa rost de unul... big grin

| BlueDark explică (pentru Bula):

Nu mai am flex omule!
Eu cand am zis ca nu-i cu toate tiglele pe casa...Am stiut ce zic! L-a distrus! Nu mai e! sad