| PaulaPaulayt1 a întrebat:

Bună ziua, as vrea sa știu dacă e posibil ca să scapi de tot de ptiriazis versicolor. Le am pe tot corpul, pe picioare sunt de o culoare asa spre mov. Am pe spate și pe mâine pete albe și maronii. E foarte inestetic și ma simt inconfortabil. Știu ca ketaconazolul e foarte bun și după ceva timp dispar dar problema e ca reapar foarte des și se extind puternic. Chiar nu exista nimic sa le facă sa dispară pentru totdeauna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StudentLaMedicina a răspuns:

În primul rând trebuie să încerci să foloseşti Nizoral 2% 5 zile la rând. Dacă după asta ai recidivă, în mod sigur ai nevoie de tratament cu Fluconazol tablete. Nu ai nevoie de un dermatolog să ți le prescrie, poate şi medicul tău de familie pentru că deja ai un diagnostic.

7 răspunsuri:
| Cipi1212 a răspuns:

Cere un sfat unui dermatolog.

| PaulaPaulayt1 explică (pentru Cipi1212):

Ma gândeam ca poate știe cineva pe aici despre acesta ciupercă a pielii. Am fost mai demult la dermatolog dar cred ca nu o sa scap în veci de ele.

Bula
| Bula a răspuns:

Psoriazis este "boala" al pigmentarii pielii.
Cunostintele medicinii actuale nu-l pot videac, doar tine sub control.
Ajuta foarte mult regimul alimentar si sterea psihologica linistita.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Bula):

Este o altă boală pe care ea o menționează în postare. Pitiriazis versicolor este o ciupercă.

Psoriasis nu este o boală a pigmentării pielii, ci o boală autoimună care dă inflamații articulare şi erupții cutanate.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Continuă să te speli cu Nizoral 1x pe săptămână ca să eviți să recidiveze.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Mulțumesc pentru fundă, Paula!

| PaulaPaulayt1 explică (pentru StudentLaMedicina):

Cu drag, și eu îți mulțumesc ca ți-ai împărtășit cunoștințele cu mine și mult succes în ceea ce faci.