| PowerKoko a întrebat:

Bună ziua azi am fost la medic mea recomandat sa iau depakin ziua la 3 de 300 și seara de 500 depakin e ok voi ați mai luat asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Este ok, altfel nu iti dadea medicul o astfel de reteta, deci ai incredere si respecta tratamentul.

| alina2k18 a răspuns:

Pentru ce boala il iei?
Epilepsie sau manie?

| StudentLaMedicina a răspuns:

Valproat este un medicament care de obicei se foloseşte în tratarea epilepsiei. Dacă epilepsia a fost diagnosticată prin EEG şi Depakine ține atacurile sub control, atunci e bine. Ideea e să nu mai faci atacuri de epilepsie deloc.

Câteodată se foloseşte pentru manie, dar mi-e greu să cred că pentru asta l-ai primit când există alte tratamente mai potrivite pentru tulburarea bipolară decât Valproat.