| Raluca_Ana_1982 a întrebat:

Ce înseamnă PCT 0.39%? (valoarea maxima a laboratorului este 0.35%). Sideremie 36.60 ug/dl? Exista motive de îngrijorare? Va mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Raluca_Ana_1982 explică:

Am uitat să menționez că am 35 ani

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Procalcitonina (PCT) este un pic marita. Testul este util in detectarea precoce a infectiilor bacteriene. Sideremie (fier seric). La asta nu stiu cat este maximum ca difera la femei si barbati si functie de varsta.
Inseamna ca ai o mica infectie. Nu stiu cat este de grav! Numai un medic te poate ajuta.

| Raluca_Ana_1982 explică (pentru Salontanul):

Ma va lamuri medicul de familie. Mulțumesc!