| Florin_Marius_1990 a întrebat:

Cu o problema dentara deranjez...
Am pierdut in timp intreaga dantura pe partea de sus (radacinile trebuie scoase), iar pe partea de jos au ramas doar dintii frontali (care par a fi obositi si aia)...
Eu sunt plecat in marea britanie, as vrea sa stiu cat aproximativ m-ar costa in timp si bani sa rezolv problema mea.
Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Ar fi suficiente, aici intra tot ce trebuie, cu mentiunea ca ar putea un mic retus sa ramana pentru UK. Daca apare tarziu. Iar placa aia inferioara nu sta chiar perfect, jos nu e un camp protetic bun, ca sus. Asa ca in final sa ajungi tot la implanturi.

7 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Problema asta ca sa o rezolvi cu adevarat trebuie sa pui implanturi, dar ai aerul unui om care nu isi permite atatea implanturi, asa ca vino pentru doua luni in Romania si cu maxim 3000 lei iti faci doua proteze mobile. Astea sunt cheltuielile medicale, traiul te priveste. Succes!

| Florin_Marius_1990 explică (pentru minrest):

Intr-adevar, nu imi pot permite implant total, dar un fond de vreo 6-8000 lei, as putea sa imi permit pentru ceva temporar pana imi voi face ceva permanent, in afara cheltuielilor de trai. Si deci 2 luni ar fi suficiente din punct de vedere al timpului?

| RoyalJakiro a răspuns:

Daca doresti implanturi si pe partea superioara si pe cea inferioara, te costa in jur de 4000-4500 lei, asta este un pret destul de mic. Cu proteza iti iasa mai ieftin. In rest este alegerea ta. O seara buna!

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil vreo 20.000-25.000 de lire/euro
Daca vii in Romania, probabil rezolvi tot cu vreo 3.000-4000euro.

| minrest a răspuns (pentru RoyalJakiro):

Nu e nici o problema ca habar nu ai despre ce vorbesti, problema e ca mai dai si informatii gresite. Nici macar un implant nu faci cu 4500 lei. Tu nici nu stii ce e ala implant. Inconstientule.

| RoyalJakiro a răspuns (pentru minrest):

Pentru faptul ca ma faci inconstient fara absolut nimic un motiv asta te face o persoana destul de penibila, chiar caraghioasa. Am prieteni si rude care si-au facut implanturi cu maxim 1000 euro, dar nu ma mai chinui sa explicat unor persoane lipsite de caracter si bun simt. O zi buna.

| minrest a răspuns (pentru RoyalJakiro):

Nu erau implanturi. Probabil confunzi cu pivoti. Un simgur implant poate cobora la 500 euro, dar e prea ieftin ca sa fi sigur pe el.

http://www.neoclinique.ro/preturi-stomatologie/14/Implantologie
https://clinicatrident.ro/implant-dentar
Eu te consider inconstient, pentru ca dai un sfat bazat pe o confuzie cu cea mai mare usurinta, fara sa verifici, sfat care poate avea urmari serioase.