| SValentinaS a întrebat:

de 3 luni iau TRIREGOL si as dori sa stiu daca pot face acea pauza de 7 zile mai repede.Sa iau doar 17 pilule sa fac pauza de 7 zile apoi sa incep o folie noua. Exista sanse sa apara o sarcina in acest caz?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti face pauza mai devreme, fiindca nu te protejeaza.
Fiecare pilula are o anumita concetratie de medicament si trebueisc luate pana la terminare, ca sa-si faca efectul.

| SValentinaS explică (pentru Violleta2022):

Multumesc

| corbulalbrosu a răspuns:

NU este indicat sa intrerupi administrarea pastilelor AC mai devreme de a fi folosite toate cele 21 de comprimate existente pe fiecare folie. Metoda contraceptiva este astfel stabilita incat intotdeauna toate ciclurile menstrual sa fie stabilizate si sa aiba lungimea IDEALA/PERFECTA cea de 28 de zile (21 pastile + 7 zile pauza = 28 zile ciclu menstrual IDEAL).
NU va apare sarcina in cazul in care vei folosi mai putine pastile insa ciclul menstrual va fi perturbat si destabilizat ceea ce poate crea probleme de natura hormonala.
D-na @Annastassia ti-a oferit un raspuns care este cu totul ERONAT, de-a dreptul halucinant : ''... si daca ai oprit exact in mijlocul perioadei, atunci este taman in perioada fertila si ramai imediat insarcinata.'' In cazul in care sunt folosite pastilele AC, atunci in mod absolut cert/sigur NU mai exista fazele cunoscute ale ciclului menstrual si NU mai exista cele 2 perioade infertile si nici cea fertila. Poate va citi si d-na @Annastassia aceasta observatie si explicatie pentru a nu mai dezinforma in stilul ei... consacrat. laughing Multa sanatate!