| Sara2 a întrebat:

Buna ziua, dupa ce mi-a scos o măsea, și m-a cusut, medicul a zis că nu e necesar să vin să mi-o scoata pentru că ața aia se topește și cade singură, lumea din jurul meu zice că nu exista așa ceva, și trebuie să mi-o scoata. Voi ați auzit varianta medicului? Sunt îngrijorata de situație

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| 16EmmaEmma16 a răspuns:

Bună, asta mi-a zis si mie medicul ieri ( am avut două extractii). Totuși trebuie sa mergi la consultatie peste 7 zile? si poti sa intrebi mai multe atunci.

| Sara2 explică (pentru 16EmmaEmma16):

Nu mi-a zis sa ma mai întorc?

| Sara2 explică (pentru 16EmmaEmma16):

Multă sănătate?

| 16EmmaEmma16 a răspuns (pentru Sara2):

Ciudat. Mie da, oricum legat de fire mie mi-a spus ca in circa 15-20 de zile se absorb. acum depinde si ce a folosit stomatologul tau.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Este un fir special care se resoarbe

| Mosotti a răspuns:

Exista asa ceva, sunt fire care se topesc, stai linistita. Lumea din jurul tau n-au facut stomatologia zic eu 5 ani de zile.

| Mindfulness a răspuns:

Asculta de medici nu de toți analfabeții.

| randomuser009 a răspuns:

Ce e anorganic nu prea poate fi absorbit, si ce e organic in general, da
Sunt fire din material organic, cum e interstin de oaie, care practic, organismul il poate dezintegra(il ataca sistemul imun, si il consuma), la cele neresorbabile e problema faprului ca vin mii de macrofage, si nu pot digera cusatura, formand un conglomerat inflamator(ele incearca sa digere, dar e prea mare, si materialul nu poate fi digerat de macrofage).
Ata absorbabila nu tine mult timp, si daca ai o operatie ce trebuie sa tina mult capetii, ai avea mari probleme, deoarece ar trebuiii sa schimbi ata in continuu, dar e buna cand ai operatii care necesita putin timp de vindecare, si nu vrei sa complici pacientul si cu scoaterea lor(si chin si timp pierdut, si...)