| AlecMakening a întrebat:

După un stil de viata nesănătos, energizante și băuturi carbogazoase pe stomacul gol și o masa copioasa la mcdonalds unde am mâncat în silă 4 burgeri sunt făcut praf la stomac.
Ma doare rău stomacul, ma arde stomacul sunt constipat și am avut stări de greata care s-au stins pe parcurs.
Am vorbit la telefon cu medicul de familie și am luat mai multe pastile : nolpaza, gaviscon, pronazor (sau ceva de genul), no spa, ceva pentru colon, fanitidina și controloc plus ceaiuri și regim.
De 5 zile sunt cu aceste dureri și arsuri și nu mai scap.
Am luat doua pastile de ciocolax în condițiile în care de dimineață am făcut doar un dop de scaun și ma chinui de mult.
Risc sa mor? Sa fac septicemie? Îmi e frica. Va mulțumesc frumos și va rog fără bătaie de joc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| RazvanLegendaVie a răspuns:

Nu cred că e cineva într-atât de retard să facă glume pe tema asta. Nu cred că riști sa mori dar am mâncat și eu 4 pachete de macaroane ( special pentru a fi pregătite rapid, doar că eu idiot mâncăm mult rău ) m-am simțit după rău și am avut dureri de stomac, după o lungă pauză de câțiva ani mă simt perfect.

| LPCTSTR a răspuns:

Septicemia nu se face din alimentatia proasta si afectiuni ale tractului digestiv.
Mergi la un gastroenterolog, el este cel mai competent in a te diagnostica.

| doctorandus a răspuns:

Nu cred ca faci septicemie de la burgeri, dar daca nu-ti poti face treaba mare mergi la medic.

| sierra1 a răspuns:

"De 5 zile sunt cu aceste dureri"

sună la 112 da' ai mai intrebat odată!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu repari o viata intreaga nesanatoasa in 5 zile. Trebuie sa depui un efort sustinut si sa respecti ce spun medicii.

| Frank51 a răspuns:

Nu esti in pericol decat daca continui acest stil de viata. Iti distrugi stomacul, ficatul, pancreasul si tot ce tine de sistemul digestiv, in plus, sistemul tau imunitar este mult mai scazut decat la o persoana normala. Ah, si esti predispus si la boli cardiovasculare.

Daca vrei sa duci mai multi ani, incearca sa duci un stil de viata sanatos, trebuie sa incluzi neaparat legume proaspete in dieta si un aport proteic de 1-1.5gr/kg, un plan foarte usor de atins. Exista atatea feluri de mancare foarte gustoase si usor de preparat care se incadreaza in diete sanatoase, incat este imposibil sa nu reusesti(asta implica putina perseverenta si rabdare), si da exista cheat days, zile in care mananci niste popcorn chipsuri, sau bei o cola, dar asta maxim o data la cateva saptamani. Uite eu spre exemplu ca sa nu am cheat days, in loc de ceva dulce mananc un baton proteic, care ma ajuta sa imi iau o buna parte din proteinele necesare dar e si dulce, sau inlocuiesc clasicul iaurt degresat cu un iaurt proteic dulce, si ta dam nu mai am nevoie de gustari.

| nicu991 a răspuns:

Tu iei toate medicamentele alea? Esti sanatos la cap?

(Nolpaza si Controloc) Pantoprazolul>>> face parte din clasa antiulceroaselor, fiind un inhibitor al pompei de protoni (IPPH+). Este utilizat în tratamentul ulcerului duodenal, ulcerului gastric, a refluxului esofagian.

Ranitidina/ Famotidina>>> este un antihistaminic, antagonist al receptorilor H2, utilizat în tratamentul ulcerului gastroduodenal, al bolii de reflux gastroesofagian și al sindromului Zollinger-Ellison.

NoSPA>>> medicament antispastic. Se utilizeaza pentru tratamentul simptomatic al spasmului musculaturii netede: - asociat bolilor cailor biliare – litiaza biliara, colangiolitiaza, colecistita, pericolecistita, colangita, papilita;

Observi ca unele au acelasi rol? Cu cati medici ai discutat pana acum? Iei ce ti-a recomandat fiecare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca o perioada buna de timp sa nu mai bei energizante.

| Andresso a răspuns (pentru sierra1):

Daca suna la 112 o sa ii fie bagat aparat d-ala de covid (sa respire) si-i va face rau, dupa o sa zica ca are covid si-l omoara si o sa zica ca a murit de covid.

Nicidecum n-o sa-i intereseze pe medici sa-l ajute pentru ceea ce el are nevoie, mai ales in zilele astea in care traim.

| Andresso a răspuns:

Eu zic sa te apuci sa mananci mai sanatos si sa lasi prostiile cu incetul(daca nu poti deodata). Mananca ce gasesti mai sanatos, daca stai la oras cauta numai legume fructe si carne cat mai proaspata.