| PaulaPaulayt1 a întrebat:

Bună ziua, eu fumez de vreo 12 ani. Problema este ca de vreo 2 zile când fumez o țigară tușesc foarte tare. Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Orice, de la o simpla iritatie a traheei, pana la infectie la plamani sau chiar mai rau.
Mergi sa-ti faci o radiografie la plamani si inceteaza cu fumatul!

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Cancer. Odihneste-te in pace!

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca e tuse productiva, se numeste sputa.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Totusi, nu strica sa faci un control la medic.

| Mindfulness a răspuns:

Nu mai fuma că e păcat, te duci de tânără happy

| StudentLaMedicina a răspuns:

Trebuie să îți faci o spirometrie. Este un test al căilor respiratorii unde se evaluează capacitatea totala a plămânilor. Se face cu reversibilitate. Ca să afle dacă ai astm sau BPOC. Este important să începi cu spirometria şi nişte analize de sânge pentru alergii pentru că situațiile astea sunt cele mai des întâlnite. Apoi, dacă medicul consideră relevant, poți face radiografie la plămâni.

| LisaJulie a răspuns:

Ar trebui sa sistezi fumatul și sa mergi la un control la plămâni! Tusea poate fi și de la sistemul imunitar slăbit care cam tot din cauza fumatului este

| FreddieM a răspuns:

Poate fi un semnal ca ar trebui sa profiti acum de oportunitatea de renunta la viciul asta infam și ucigaș. Atenție însă, poate fi unica șansă, la al doilea semnal, probabil ca este prea târziu. Multă sănătate. Mentala.
Cheers