| pitic06 a întrebat:

Luni mi-am extras un colt de masea care era rupta doctorita din orasul meu pentru a imi face un anestezic m-a intepat de 4 ori intr-un final mi-a extras maseaua am ajuns acasa si peste noapte mi si umflat eu evident ca m-am dus la scoala in ziua urmatoare asa umflata cum eram, am luat calmante si clatesc cu ceai de musetel dar tot imi puroiaza locul de unde a fost extras si am o durere ingrozitoare care parca coboara pe gat in jos. Doctorita care mi-a extras maseaua nu mi-a prescris nici un antibiotic. ce ar trebui sa fac? care ar fi cauza durerri? Am uitat sa mentionez ca am pus coprese cu apa rece si s-a dezumflat. Ar trebui sa iau ceva antibiotice? Va rog un raspuns urgent sad Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| emilitalia a răspuns:

Parerea si sfatul meu este sa mergi urgent la ea si sa ii spui ce se intampla.Te poate ajuta sa nu mai suferi atat.Momentan si eu am o durere de masea de mor si fac tratament cu Amoxicilina care este un antibiotic foarte bun si chiar il recomand.Doza depinde de varsta.

3 răspunsuri:
| emilitalia a răspuns:

Daca doctorita care a facut extractia (banuiesc faptul ca ai luat legatura cu ea si stie ce se intampla cu tine) nu a prescris absolut nimic inseamna ca stie ea ceva asa ca deocamdata trateaz-o cu indiferenta(nu doctorita ci maseaua), pana la urma va trece si vei uita.

| pitic06 explică (pentru emilitalia):

Nu stie, ca nu am avut cand sa ajung la cabinet. dar am o durere ingrozitoare sad si ce mai e ciudat e facptu ca nu am avut-o umflata iar dupa extractie sa umflat..si cum am pus comprese si am clatit cu ceai de musetel sa tras. Dar a aparut aceasta durere pe care nu o mai suport si curge puroi din locul de unde a fost extras. sad

| mona a răspuns:

Posibil sa nu iti fi curatat locul bine si sa mai fi ramas ceva acolo, oricum din moment ce ai puroi e bine sa iei antibiotic, daca nu te duci la doctorita respectiva, du-te si intreaba la farmacie ce e bine sa iei