| ChitoiuIulian a întrebat:

Buna ziua,
pot sa beuu kefir daca am reflux gastric?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

Reformulează

| ChitoiuIulian explică (pentru ReddY25):

Multumesc pentru raspuns.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Nu este indicat. Dacă ai reflux trebuie să îl tratezi. Încearcă să iei nişte Dicarbocalm când ai arsuri puternice.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Rectific răspunsul meu după ce ai pus poza: trebuie să iei un PPI pentru acid. Dă-mi mesaj privat să îți las numărul să te îndrum cum să îl iei şi ce trebuie să faci în situația asta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ti a dat medicul o lista cu alimente permise? Uita te pe ceea ce ti a scris medicul.

| TimberWolf a răspuns:

Salut, care este cauza refluxului?

| StoicAnalysis a răspuns:

In teorie, nu ar trebui sa consumi bauturi si alimente acide daca ai reflux gastric. Nu stiu daca kefir-ul este acid sau bazic ce-i drept.

| aaanamariaaa a răspuns:

Nu vreau nici sa te induc în eroare deoarece nu sunt medic, asta ai putea sa întrebi un specialist gastroenterolog, sau măcar medicul de familie, ca ți ar putea răspunde și el. Dar eu știu ca, Kefirul/sana au bacterii benefice, acum nu știu la reflux dacă ajuta sau dacă înrăutățește refluxul. Eu am luat antibiotic la o pneumonie și aveam dureri de stomac zilnice, și am băut zilnic kefir(la mic dejun) printre altele și mi-a ajutat foarte mult, bănuiesc ca de la bacterii. Eu pentru asta l am și băut. Poți încerca oricum, dacă deranjează poți lua un Dicarbocalm. Multa sănătate.