| Ioanallri19999 a întrebat:

Buna ziua! Sunt insarcinata in 12 saptamani. La servci nu merge bine, pe langa faptul ca firma v-a da faliment in 2 luni maxim, este si un stres mare pe capul meu deoarece sunt sef de echipa si toata lumea vine pe mine cu fel si fel de probleme. Ajung acasa plangand incontinuu si la munca de abia ma abtin sa nu plang deoarece nu vreau sa ma vada colegii. Lucrez intru-un santier. Ce sfaturi imi dati? Nu vreau sa intelegeti gresit ca vreau risc maternal deoarece eu ma simt bine in legatura cu sarcina dar stresul ma omora si praful din santier sad Iubesc sa lucrez de la 17 ani muncesc si mi-a placut munca foarte mult dar ma gandesc la copilasul meu ca mult ne-am dorit acest copil. Va rog ajutati-ma cu ceva sfaturi. Va multumesc frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da-ti demisia!

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Peste o luna iti poti anunta sarcina si vei intra in concediu prenatal.
Nu iti pune in pericol concediul de maternitate si indemnizatia. Daca vrei, te consulti cu un avocat specializat pe legislatia muncii si afli ce poti face sa pleci mai devreme.

La munca, pune niste limite. Discuti doar chestiuni profesionale, fara sa te implici emotional. Oamenii incearca sa se puna bine cu sefa, mai taie din conversatii.

| adam7 a răspuns:

Probele el de serviciu rămân la serviciu.
Dacă firma da faliamnet caută din timp alt loc de muncă, mai ales ca vine iarna.
Dacă mai rezistă firma până naști e mai bine, intri în prenatal și 2 ani stai liniștită și crești copilul.
Dar primul pas e să lași stresul deoparte și să fii realistă ca vei avea un copil și nu trebuie să ai o sarcină cu stres.stresul ti-l faci tu, reține asta!