| reb18 a întrebat:

Bună ziua, sunt însărcinată în 17 saptamani și de azi-noapte o început ceva dureri musculare puternice de mâini, picioare și îmi curge un pic nasul, nu mult, am fost la medic, mi-o dat paracetamol. Ceva care ați folosit? Nu mai pot de durere musculară, va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu prea e ok sa intrebi asa pe net unde iti poate raspunde oricine orice, mai ales ca esti insarcinata si unele medicamente te pot afecta.Mai bine mergi la farmacie si explica-le problema.

Sarcina usoara.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti raciită si fiind insarcinata discuta cu medicul ginecolog sa iti recomande el tratament, fi mai atenta nu te spăla cu apă rece ca sigur asa ai facut, nu bea apa rece de la frigider si evita 9 luni cît tine sarcina sa te imbolnavesti, orice pastila ai lua cand esti racita afecteaza grav fătul il poti naste cu handicap, si asa o sa il ai toata viata lui, asta vrei?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu recomand NIMIC sa iei cand esti gravida in 17 saptamani, ca nu mori de la atata lucru, dar poti sa provoci nasterea prematura si sa pierzi copilul, sau sa-l nasti cu handicap fizic (surd, mut etc).
Imi pare rau, nu intentionez sa te sperii, dar nu glumesc despre efectele negative ale acestor pastile cand esti gravida.
Nu lua nici paracetamolul ala, doar mult ceai caldut, supe de pui, fructe daca poti si stat la pat.

Pune-ti partnerul sau mama sa-ti faca o frectie la picioare, la spate, nu pe burta evidnet si in cateva zile va trece.
Sanatate multa si nastere usoara!

| katin a răspuns:

Gravida?
La urgente ai prioritate.
Cu tratamentele de pe TPU poti avorta.

| reb18 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Draga chiar ginecologul mi-a recomdat paracetamol

| reb18 explică (pentru Violleta2022):

Chiar ginecologul mi-a recomdat paracetamolul la nevoie și nospa atunci de ce se dau dacă se întâmplă asta

| reb18 explică (pentru katin):

Am înțeles dar am fost la medicul de familie și la ginecologie și mi-o dat paracetamol 3 ori pe zi pentru ca am foarte mari dureri

| reb18 explică (pentru dullcat):

Chiar ginecologul mi-o dat la nevoie paracetamol și medicul de familie am fost astăzi și mi-o dat paracetamol de doua ori pe zi sau la nevoie când nu mai poți, nu iau de capul meu

| dullcat a răspuns (pentru reb18):

Din moment ce ai intrebat aici, cam asa rezulta.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru reb18):

Atunci este ok daca ti la recomandat ginecologul, sarcina usoara dragă, ce varsta ai? Sanatate maximă