| xFarmer a întrebat:

Buna Ziua TPU!
Am si eu o intrebare, desi imi este foarte rusine sa o pun, trebuie sa gasesc o rezolvare.
Deci....am o problema cu respiratia de "dinozaur".
Desi ma spal de 3 ori pe zi,eu simt foarte bine ca am o duhoare groaznica care iese din gat,dar nu vine de la masele/dinti. Vine din gat,in ultimele zile, m-am tot uitat sa vad daca au ramas resturi de mancare in gaurile de la amigdalite, si nu am gasit nimic.
Totusi nu inteleg de unde provine mirosul...am schimbat pasta de dinti,am incercat sa mananc mai sanatos,carii nu prea am...wtf,chiar nu inteleg care este cauza, si am ajuns sa imi fie rusine sa vorbesc in fata cuiva.
Nu stiu ce este de facut, deci ma spal de 3 ori pe zi,am incercat gargara cu bicarbonat,nici aia nu a mers, chiar nu stiu ce sa mai fac...
Dau Funda Pentru Cel Care Ma Ajuta, Multumesc Mult de tot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DAAAAAAAAAA a răspuns:

Am gasit ceva foarte bun unde spune exact despre problema ta! Daca gingiile, limba si chiar dintii, din cauza depunerilor si a bacteriilor, emana mirosuri neplacute, este cazul sa adopti obiceiuri sanatoase de igiena orala, pentru a scapa definitiv de aceasta problema. Astfel, spalatul pe dinti in mod adecvat, utilizarea atenta a atei dentare si a pastei de dinti, dar si clatitul gurii cu apa curata pot face minuni in acest sens. http://www.eva.ro/......-4095.html sper ca te-am ajutat! funda?

9 răspunsuri:
| DAAAAAAAAAA a răspuns:

Mananca salate chestii deastea...cred ca si alimentatia conteaza muult trebuie sa mananci asa ceva timp..mai caut despre chestii din astea si iti spun daca aflu cevawinking

| Amilik a răspuns:

Respiratia urit mirositoare
Respiratia urit mirositoare poate fi descrisa ca fiind acel miros urit care vine din regiunea gurii si nimic nu este mai neplacut decit sa trebuiasca sa stai de vorba cu cineva care sufera de aceasta afectiune, fara sa mai vorbim de groaza de a saruta pe cineva a carui respiratie este respingatoare.

Respiratia grea poate avea cauze orale, respiratorii sau digestive
Desigur ca v-ati confruntat de multe ori cu aceasta problema si ati incercat sa o reglementati apelind la gumele de mestecat sau bomboanele mentolate. Iata in citeva cuvinte despre ce poate fi vorba: ne confruntam cu mirosul statut, neplacut ce vine din gura sau cu mirosul urit, putred, care vine prin gura din stomac sau alte organe interne. Respiratia urit mirositoare afecteaza multe persoane la un moment dat, chiar daca au grija de igiena lor orala si de reimprospatarea mirosului gurii lor. Ocazional multi oameni sint ingrijorati de faptul ca indiferent ce fac se confrunta cu aceasta problema. Respiratia urit mirositoare poate avea drept cauze probleme orale, respiratorii si digestive.

Igiena orala este un factor important
Curatarea regulata este esentiala pentru sanatatea gurii si pastrarea unei respiratii placute. Daca nu procedati asa, substantele care se dezvolta in cavitatea bucala vor cauza carii ale dintilor, afectiuni ale gingiilor si miros neplacut. Cel mai periculos dusman este invelisul cleios alcatuit din particule alimentare, saliva si bacterii care se depun pe dinti. Problemele dentare cum sint cariile si afectiunile gingiilor pot cauza respiratie urit mirositoare.

Atentie la cafea, alcool si tutun
Urmele reziduale de cafea, bauturi alcoolice, fum de tigara si condimente sau alimentele foarte aromate pot, de asemenea, contribui la mirosul emanat de gura. Saritul peste mese poate cauza un miros statut al gurii deoarece mincatul stimuleaza curgerea salivei. Este bine in aceste cazuri sa consumati cit mai multa apa.

Bolile de stomac, rinichi, plamini pot cauza respiratie urita
Respiratia urit mirositoare poate fi cauzata de indigestie si, de asemenea, in urma abuzului de picaturi pentru nas. Unele boli pot provoca aceasta problema a respiratiei: tuberculoza, sinuzita, cancerul, diabetul si bolile de rinichi, stomac si plamini. Anumite medicamente, in special calmantele, pot cauza uscarea gurii si respiratia grea. Cei care sufera de respiratie urit mirositoare si care nu pare sa fie cauzata de o lipsa a igienei bucale sau de o indigestie trecatoare trebuie sa consulte un medic care sa stabileasca posibilele cauze ale acestei boli.

Tratamentele traditionale ce prevad igiena orala
O corecta si regulata igiena orala va putea improspata respiratia dumneavoastra. Este bine sa va spalati si periati dintii de cel putin doua ori pe zi, in special dupa mese, cind particulele alimentare pot ramine in gura.
Eliminind alimentele puternic aromate, stimulind curgerea salivei si consumind multa apa, puteti reduce aceasta problema neplacuta. Apa de gura, menta si guma de mestecat pot, de asemenea, reduce acest neajuns.Este bine sa faceti periodic o vizita la medicul stomatolog pentru a va curata profesional dintii.

E bine sa aveti in vedere si tratamentele alternative
Homeopatia vine in ajutorul celor care prezinta o respiratie grea dupa mese sau dupa ce consuma alcool. Cereti sfatul unui specialist pentru a stabili care produs este bun pentru dumneavoastra. Terapia cu plante este foarte des utilizata. Ceaiul de lucerna, smirna, musetelul, menta sau skinduful consumat zilnic sau mestecarea patrunjelului sint benefice. Puteti folosi cu succes preparate care contin cuisoare, anason sau chimen.

Nu neglijati ingrijirea personala
O buna igiena orala cuprinde atit spalarea dintilor si gingiei, cit si curatarea limbii in profunzime, dar cit sa va simtiti confortabil. Intotdeauna clatiti-va bine gura cu apa dupa pasta de dinti.

Consideratii dietetice foarte importante
O dieta bazata in principal pe fibre, care sa contina in mare parte seminte, fructe proaspete, cruditati, frunze, ajuta la o buna digestie si micsoreaza posibilitatea aparitiei respiratiei grele. De asemenea, mincind iaurturi ce contin bifidus si acidofilus respiratia se improspateaza. Merele, portocalele, telina pot ajuta la curatarea dintilor, eliminind bacteriile din gura si stimulind curgerea salivei. Se stie ca romanii mestecau patrunjel prospat sau frunze de menta pentru a-si improspata respiratia. Incercati sa suplimentati aportul de vitamina B complex si magneziu pentru problemele digestive.

Sfatul unui specialist este binevenit daca problemele persista
Este bine sa apelati la sfatul unui specialist daca:
- mirosul este asociat cu inflamarea sau singerarea gingiilor observata dupa curatarea dintilor. Acestea pot fi indiciile unor carii dentare sau ale unor afectiuni ale gingiilor.
- respiratia grea persista in ciuda oricarei cauze evidente dupa spalarea dintilor, curatarea gingiilor si a limbii. Poate este vorba de niste probleme interne si atunci este bine sa solicitati sfatul unui specialist care sa stabileasca un diagnostic si sa va ofere un tratament adecvat.

Sper sa iti rezolvi problema!winking

| Antonica a răspuns:

Eu spun sa te duci la un medic, iar pana atunci mananca foarte multa guma, o sa te ajute.

Succes!

| DAAAAAAAAAA a răspuns:

Si inca ceva bea lichide multe adica supa, apa de toate ce e lichid!

| Anushca01 a răspuns:

Ai consultat un doctor? Poate el te va ajuta.Eu nu prea stiu chestii din astea doar despre autopsii.Dar ar trebui sa te duci la un doctor, el te poate ajuta.

| xFarmer explică:

Voi nu intelegeti? Ma spal pe zi de 3 ori,folosesc ata dentara + apa de gura.
Mirosul nu vine din gura, de la dinti/gingii/limba... mirosul provine ori din gat, ori din stomac.
Eu asta incerc sa aflu de la voi, cum as putea rezolva aceasta problema.
Produse de la plafara, o alta alimentatie?

| Dobroiu_Larisa_1992 a răspuns:

Am avut aproape aceeasi problema...consulta un medic.s-ar putea sa ai puroi pe amigdale..incerca sa il scoti cumva. daca poti

| Dobroiu_Larisa_1992 a răspuns:

Verisorul meu avea o respiratie de dinozaur(mai rau decat un dinozaur) si nu puteai sa stai langa el. dupa un an s-a dus la doctor si i-a gasit in nas niste bucati de burete(asta era cauza).el avea atunci 5 ani.