| TsbBogdan a întrebat:

Bună ziua! Vă rog ajutați-mă și pe
Mine, astăzi am primit un rezultat la o radiografie cu bariu la stomac și scrie așa.
Esofag normoton, normokinetic, cu relief de mucoasă normal.
Stomac - alungit, polul inferior depășind cu aproximativ 1 cm, linia bicreta, normoton, hipokinetic, cu relief de mucoasă discret îngroșat, pluri suple.Fete, curburi libere. Bulb neomogen opacifiat, cu dilatare a recesului lateral. D2 spastic; restul cadrului duodenal cu aspect radiologic normal; ba nu a trecut în jejun.
În Trendelelenburg, nu se deceleaza reflux gastro-esofagian.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Pe scurt, nu ai nici pe d****

| StudentLaMedicina a răspuns:

Esofagul este în regulă.

Stomacul e puțin alungit şi mucoasa este mai groasă. Poate fi din cauza unei gastrite.

Duodenul sau prima parte a intestinului subțire este neomogen şi asta poate să însemne că există o inflamație. Mişcările duodenului sunt spastice şi asta poate de asemenea să sugereze o inflamație. În rest, duodenul arată normal.

Următoarea parte a intestinului tău subțire se numeşte jejun. Acolo bariul nu a ajuns şi asta poate să însemne că ori ai ceva care opreşte pasajul ori mişcările intestinului subțire sunt diminuate.

Ultima parte este despre când au pus patul în poziția Trendelenburg (cu capul în jos) nu ai avut reflux, adică nu a venit acid clorhidric din stomac în esofag.