| MaryStef87 a întrebat:

Bună ziua, vi s-a întâmplat sa va apară pe cerul gurii o bașica/bobița nedureroasă care sa persiste mult? O am de aproximativ 3 luni la fel. Nu doare deloc,se aplatizeaza când o apăs cu limba,parca e umpluta cu lichid sau cu ceva moale,nu e deloc tare la atingere. Nu ma deranjează când mănânc deloc,o simt doar când ating cu limba. Nu e afta,deoarece am avut și afte dureroase de-a lungul anilor și nu erau asa. Am fost la dr stomatolog și nu i s-a părut nimic ciudat, a zis ca am iritat zona doar. E ciudat ca deși tot am apăsat cu limba acolo, nu s-a spart în 3 luni,nici nu s-a marit/micșorat. Are aceeași culoare ca tot cerul gurii,nu e diferita din punctul asta de vedere,nici nu a sângerat vreodată, dar știu sigur ca nu o aveam înainte, pe partea stanga nu am asa ceva, doar pe partea dreapta.Va mulțumesc pentru răspunsuri, sper ca s-a mai confruntat cineva cu problema asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Există un gel pentru gingii inflamate - Tisodent. Merge să dai cu el și pe cerul gurii.

Am avut și eu așa ceva. Am spart bubița și am dat cu gelul ăsta până s-a rezolvat.

| MaryStef87 explică (pentru gabicoo):

Va mulțumesc pentru răspuns! Era bașica/bubita exact ca în descrierea mea? Nedureroasa, foarte mica, moale la atingere, se aplatiza când o apăsați și a persistat mult timp? Medicul stomatolog v-a spart-o sau cum ați procedat? Bănuiesc ca tot dansul v-a recomandat și crema, nu? Nu ma deranjează fizic deloc, ma enervează mai mult psihic știind ca e tot acolo și o pot atinge cu limba. Crema ați folosit-dupa ce ați spart bașica? Sau și înainte? În cât timp s-a vindecat zona și nu ați mai simtit-o acolo? Tot pe cerul gurii ați avut-o? Și a persistat tot asa neschimbata mult timp? Era vizibila cu ochiul liber sau avea o culoare diferita fata de restul cerul gurii? Facandu-mi acum o poza eu o pot observa pentru ca știu exact unde e, și ce-i drept, e doar pe partea dreapta, lucru care reiese și din poza, aproape de pliurile/randurile de pe cerul gurii ( nu stiu exact cum sa le numesc). Mulțumesc pentru răspunsuri!

| gabicoo a răspuns (pentru MaryStef87):

Gelul mi-a fost recomandat de stomatolog, bășica am spart-o eu, am dat cu gel după ce am spart bubița timp de câteva zile până n-am mai simțit-o.

| MaryStef87 explică (pentru gabicoo):

Am înțeles, și cu ce ați spart bașica? A fost dureros, a ieșit lichid din ea? Ati avut-o tot asa mai multe luni? Ce v-a zis doctorul stomatolog ca este? Al meu nici nu a vazut-o initial, tot ma punea pe mine sa ii arat unde o simt, apoi a făcut poze, mi-a arătat o zona mai rosie, dar nu era zona cu pricina cred. De ce nu v-a spart-o doctorul? Ca și eu am pus problema asa, dar mi s-a zis ca nu e necesar. Mulțumesc mult pentru toate detaliile!

| gabicoo a răspuns (pentru MaryStef87):

Când am spart-o a durut, foarte puțin, a ieșit un lichid apoi puțin sânge. Nimic deosebit. Am mai avut răni prin gură.
Eu i-am spus stomatologului de bubiță, el a zis că nu-i nimic și mi-a recomandat gelul. Am dat câteva zile și nu a avut efect apoi am spart-o eu singur, am dat cu gel câteva zile până s-a vindecat.

| MaryStef87 explică (pentru gabicoo):

Cu ce ați spart-o? Cum ați procedat? E prima data când pățesc asa ceva, si de asta va tot cer detalii. Tot un timp mai îndelungat ați avut-o în gura? ( eu o am cam de 3 luni) și a rămas la fel pe toată perioada? ( la mine este la fel )

| MaryStef87 explică (pentru gabicoo):

Ați reușit să vi-o spargeți singur pe cerul gurii? Eu nu reușesc sa o vad în oglinda, f8ind în partea de sus, eventual doar dacă pun pe cineva.

| gabicoo a răspuns (pentru MaryStef87):

Cred că am spart-o cu unghia. Problema a fost acum 5 ani.

| MaryStef87 explică (pentru gabicoo):

Inteleg,înseamnă că a fost mai mare ca și la mine, eu nu prea pot sa o sparg cu unghia, e micuța. Și nu ați mai avut probleme de genul de atunci? S-a vindecat complet locul, nu?

| gabicoo a răspuns (pentru MaryStef87):

Da. Locul s-a vindecat complet și nu am mai avut probleme de genul ăsta.

| MaryStef87 explică (pentru gabicoo):

Va mulțumesc frumos pentru toate detaliile! Va doresc multa sănătate!

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cumpără de la farmacie glicerină boraxata cu stamicin, si te dai pe cerul gurii cu un betisor de urechi inmuiat in glicerina, si in 2-3 zile numai ai nimic. Te ai zgîriat cu o coaja de paine si de aceea ai rană.

| MaryStef87 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Va mulțumesc pentru răspuns. Nu e rana deschisa, nu a durut/sângerat niciodată în 3 luni. E rotunda, moale, se aplatizeaza când o apăs cu limba, nu doare, e micuța, nu o simt /nu ma deranjeaza fizic cand mananc, o simt doar cand apas cu limba zona, ma deranjeaza mai mult psihic deja, pentru ca nu a dusparut de atata timp.Nu e o rana care sa nu se vindece, sa sângereze.