| Andrelo94 a întrebat:

Bună ziua,vin și tu cu o întrebare,de mulți ani am o durere în zona omoplaților, cred ca de vreo 5 ani dureri mici,mari depindea de efort și de de făceam în ziua respectivă,de la începutul anului am avut o problemă la stomac,Helicobacter,și m-am stresat foarte tare și am început documentația pe Google,ce aș putea avea și s-au adunat minte informații care m-au speriat,după multe vizite la doctor teste de sânge,urina și scaun și un CT toracic/abdominal/pelvin/colono CT,mi-a găsit acesta bacterie,hemoroizi interni,și o spondiloliza unilaterală stângă,necomplicată,Am urmat tratamentul pentru Helicobacter mama tratat,după pentru hemoroizi i-am tratat și pe ăia,după ce am terminat cu astea m-am axat pe durerea de spate și mă uitam ce aș putea avea,țin să menționez ca am fost într-o stare de stres încontinuu,la problema cu stomacul, și de vreo 2 luni durerea de spate s-a accentuat foarte tare,mă trezesc dimineața înțepenit de la gât până la jumate spatelui,mă doare a în zona cefei,gâtul în spate și laterale,dureri de cap,când împing umeri în față în zona omoplaților de aud niște pocnituri ca și când se freacă os pe os,nu pot dormi pe spate ca mă doare în zona aia parcă ia foc,și mă trezește și din somn durerea ceea ce la început nu există așa ceva,mă repet durerea e de foarte mulți ani și la acel CT,nu mi-a spus mai nimic de spate,coloana sau de plămâni,nu tușesc de ar foarte rar,am și reflux gastroesofagian, și durerile de spate se lasă pe brațe și câteodată le simt și în zona pieptului ca niște iradieri din spate! ce control să-mi fac! Va mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa va dau peste cap toata cercetarea dar nu ati facut unicul lucru care v-ar fi ajutat: sport, incepand cu exercitii de gimnastica ale gatului, cefei, spatelui, picioarelor, coloanei, cel putin 30 minute pe zi.

Omoplatii si durerile de gat, ceafa, spate dor de la incordare, de la dormit pe perne inconfortabile, ori din cauza saltelei foarte moi.
Faceti sport si dormiti o perioada de vreme pe podea, ca-i vara si nu s eintampla nimic.
sanatate multa!

5 răspunsuri:
| Andrelo94 explică (pentru Violleta2022):

Știu ca mai mult e de la dormit,de cand mi-a apărut problema cu stomacul am încetat să fac sport am cam luat în greutate, și săptămâna trecută am încercat un fotbal cu colegi și am întindere de ligament al genunchiului stâng, aștept recuperarea și o să încep ușor, ușor cu exerciții pentru coloană, mulțumesc pentru sfaturi!

| Nirvanaaa a răspuns:

Durerea de spate se reglează cu mișcare.
Mergi la un medic de recuperare medicala, îți face un plan de kinetoterapie sau fizioterapie și te apuci de ședințe.
10 ședințe sunt decontate de CAS. Restul se achita.

| Andrelo94 explică (pentru Nirvanaaa):

Mulțumesc,sunt în Danemarca,oricum aici totul e gratis, nu mă stresez din cauza costurilor, numai ca nu-mi permite timpul, dar o să mă duc să încep ședințe de kineto, știu ca îmi va face bine!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrelo94):

Fotbalul nu este un sport care sa va ajute coloana vertebrala sau durerile de omoplati.
Mergeti la o sala de sport, sau faceti gimnastica acasa, folositi-va mainile, gatul, ceafa, coloana, acelea sunt vitale.
Nici acum cand aveti intindere de ligament la picior nu aveti de ce sa stati fara sa faceti exercitii la gat, spatele si coloana. Sunt zeci de exercitii explicate online.

| MarianWLF a răspuns:

Iti recomand sa cauti si sfatul unui chiropractician.