| IL0VEDINER0 a întrebat:

Bunaa.Am incercat sa imi rezolv problemele cu nervii droarece chiar se agravasera foarte tare. Am mers la un psihiatru deoarece problema nu era la nivel psihologic, imi tremurau mainile mereu, tresaream si eram mereu pregatita sa lovesc.Psihiatrul mi-a recomandat un ceai calmant insa mereu dupa ce il iau am stari de somnolenta. Ce pot face sa combat starile de somnolenta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| Mindfulness a răspuns:

Ceaiul de sunătoare te poate ajuta sau de roiniță. Și mult sex,sport de camera. Și eu eram așa ca tine, până să nu mă îmbolnăvesc de anxietate. Îmi vinea pe toți să îi bat, până mi-am luat și eu bătaie de mi-au scos toate figurile din cap laughing
Și eu am cu nervii! Tu ești pe ultimul episod, nu cred că te mai faci bine! Ești și colerica cred! Fii bucuroasa că te acepta așa cum ești iubitul tau, alții ți-ar da pas in câteva minute.
Sau fa sport de contact și îți verși nervii pe sacul de box.

| Cinic a răspuns:

Pai ia ceaiul dupa ora 20 si dormi.

| IL0VEDINER0 explică (pentru Mindfulness):

Cred ca din vreme ce mi-am recunoscut faptul ca am o problema si incerc sa o rezolv sunt putine sanse sa nu ma fac bine.Si cred sincer ca cei 10 ani de kickboxing pe care ii am in spate inrautatesc putin situatia.

| IL0VEDINER0 explică (pentru Cinic):

Daca il beau seara nu isi mai face efectul pe timp de zi.Trebuie sa il beau de 3 ori pe zi

| Mindfulness a răspuns (pentru IL0VEDINER0):

Te poate ajuta un psihoterapeut foarte bun desigur, dar, minimum 10 ședințe ar fi necesar. Tu cred că ai avut o copilărie nasoala,părinți care de certau,sau nu te iubeau și de aia ești așa,sau mediu unde se consuma mult alcool,bătăi frecvente.
Și de aia! Ai bătăia in ADN,nu suporti să fii călcată în picioare de nimeni, sa fii mai prejos îți faci dreptate cu agresivitate verbală sau cu pumnul în rare cazuri! Și eu pe alocuri sunt ca tine. Ai avut un mediu nasol nu cred că tu ești de vina, și al meu era nasol.
Ceaiul nu o să te facă minuni, e posibil sa ai și probleme neurologice daca îți tremură mâine rău și des gen tremur esențial sau altceva, exclus Parkinson.
Ai nevoie de multa iubire și să fii înțeleasă, iubita așa cum ești cu bune și cu rele. Cred că credința te-ar putea ajuta mai mult! Cel mai mult! Într-o zi îi fuți una la unul sau la una și pușcăria te așteaptă că tu ai multa forță în brațe daca ai făcut 10 ani.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! In primul rind trebuie sa intelegi ca niciun medic nu este 100% specialisat, iar tu nu trebuie sa iei un anumit medicament daca te simti rau, in cazul tau ceaiul iti da somnolenta, de aceea ti la si dat medicul ca prin somn se calmeaza nervii, acum tu nu trebuie sa bei de 3 ori pe zi acel ceai, poti bea seara o cana inainte de culcare, nu stim ce varsta ai, si din ce cauza sau declansat aceste stari pe care tu le ai, incearca cand ai acele stari de nervi sa te rogi lui Dumnezeu mai bine decat sa bei ceai, si sa stii ca Dumnezeu stie prin ce situatie treci si cu ce probleme te confrunti, si daca tu te rogi lui, el sigur te ajuta sa depăsesti aceste stari de furie pe care le ai, de cît timp ai aceste stari? Sanatate multa.

| IL0VEDINER0 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Crede-ma ca citesc din Biblie in fiecare seara, ma rog in fiecare seara, ii povestesc lui Dumnezeu in fiecare seara ce simt si cat mai pot insa... nu stiu cat ma mai poate si el ierta pentru ce fac.Aceste stari nici nu stiu cand s-au declansat, am realizat doar cand iubitul meu mi-a spus ca incep sa fiu irascibila si sa exagerez putin in unele situatii.
Ceaiul mi s-a spus ca trebuie sa il beau de 3 ori pe zi pentru a-si face efectul

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru IL0VEDINER0):

Te inteleg, dar sa stii ca Dumnezeu ne iarta ori de cîte ori noi gresim, dar trebuie sa ne rugam lui cu credinta ca el ne va ierta si sa incercam sa numai comitem din nou aceleasi greseli, totul este sa ai tu rabdare, si sa te rogi nonstop lui Dumnezeu chiar si de 100 de ori pentru aceeasi greseala pe care ai comis o deoarece suntem imperfecti si deseori gresim, iar iubitul tau nu are dreptul sa te judece, ce varsta ai?

| IL0VEDINER0 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 20 de ani. Iubitul meu nu m-a judecat niciodata.Este doar sincer si imi spune cand simte ca unele lucruri devin problematice

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru IL0VEDINER0):

El trebuie sa te incurajeze sa te iubeasca, o seara frumoasa

| shyde a răspuns:

Nu stiu cine ce ti-a zis, dar aproape garantat te faci bine. E o treaba de personalitate.

Ceaiurile da, sunt bune, dar trebuie tu sa iti faci autosugestie. Iti propui sa te schimbi, putin cate putin, si ai sa ajungi unde iti doresti. E pur o chestie de autocontrol si munca la propria personalitate. Unii vor sa devina mai concentrati, altii mai calmi, toti avem cate o misiune, nu inteleg de ce a ta ar fi diferita de a altora.

Pastilele si ceaiurile la faza asta sunt ca un fel de a trisa la "examenul de maturizare" pe care toti trebuie sa il sustinem. Tot pe eforturile tale te bazezi, si vei ajunge unde iti doresti.

Nu te gandi prea mult pe psihiatrie, aia e mai mult cand ai halucinatii incontrolabile si mai stiu eu ce lipsa de judecata. Problema ta e mai mult de psiholog, dar s-a nimerit sa ajungi la psihiatru. Oricum ar fi, tot munca ta va fi cheia catre succes, echilibru si armonie in viata ta, pentru ca nu ai probleme grave care necesita sa fii tinuta sub observatie.

| doctorandus a răspuns:

Fratioare, un psihiatru care-ti prescrie ceaiuri e mai nebun decat tine.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Un psihiatru care nu s-a ticnit complet nu crede in leacuri naturale. Toate progresele inregistrate de psihiatrie in ultimii 50 ani ii cer sa nu creada in medicina alternativa si homeopatie. Daca ti-a prescris ceaiuri este un nebun periculos.

| 1onur a răspuns:

Nui deloc bine, normal sa fi așa poți ajunge să-ți faci rău si altor oamenii nevinovați, mergi și discută cu medicul tău de familie urgent și spune toate simptomele, stările, manifestările tale, în privința nervilor tăi și faptul că na stăpânire de sine este grav dacă la nervi ajungi să tremuri, și să lovești omul fără niciun fel de remușcări, sau să-ți fi făcut ceva,...îți trebuie un psiholog serios pentru tine și sănătatea ta altlfe ajungi grav rău cu sănătatea ta.Este foarte bine ca ai ajuns să-ți dai seama de faptul că nu stai bine cu nervi tăi și sa iei măsuri medicale în privința sănătății tale.

Eu beau ceai de mentă, frunze le mai Mănânc și așa uneori sănt bune, da îmi fac ceai din ele 2, 3 uneori și mai multe pahare beau pe zi.

| Violleta2022 a răspuns:

Cand ai mers la psiholog sau psihiatru, duminica noaptea? happy

In orice caz spui minciuni, ca nici un psiholog sau psihiatru nu va recomanda vreodata ceaiuri pacientilor cu probleme psihice grave, iar tu esti un caz care necesita internare si tratament serios, fiindca esti considerat cu risc major de sinucidere, odata ce te mutilezi pe corp.

| IL0VEDINER0 explică (pentru Violleta2022):

Mai citeste o data intrebarea...

| IL0VEDINER0 explică (pentru doctorandus):

Nu am spus ca este ceai natural..Nici nu cred ca este facut din plante

| cassyona a răspuns:

Ia Tonotil-n