| AndreeaIonela29 a întrebat:

Bunăăă! sad Am 13 ani fac acum pe 29 iulie. şi am doar 37 de kg, şi 1.60 înălţime. Am picioarele foarte subţiri, vreau să fiu mai grasă! Daţi-mi nume de pastile, sau vitamine care îngraşă automat. Vreau să adaug puţin pe picioare. >: Să nu mai fie aşa slabe. Am şi menstruaţie! happy Nu mă luaţi cu sporturi că nu fac niciunul. Aş vrea doar pastile să-mi ziceţi, sau cât de mult să mănânc, ce alimente, numele happy diete care să îngraşeee.

Sau nume de pastile, cât mai multe, deci să îngraşe automat! Nu-mi pasă cât de batoză, vreau să mă îngraş 20 de kg.Rapidddd vă rog crying( e urgent. Doar pastile pentru. vârsta mea să mă îngraşe!

Dauu fundiţă! puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DanteR a răspuns:

Buna si multi inainte happy
pentru inceput iti recomand sa vorbesti cu medicul de familie si sa mananci mancare sanatoasa si din cand in cand cate o ciocolata, friptura(gatita in casa), niste pufuleti naturali ca de exemplu "Gusto" si in special, lactate(branza, lapte, smantana, iaurt natural(2-3 pe zi), cascaval, branza topita...) si proteine.
Este foarte important sa mananci regulat, sa nu te fortezi sa mananci mai mult decat trebuie si dupa ce mananci, faci siesta(te odihnesti) vreo 30-40 minute iar apoi faci putina miscare si eventual cateva exercitii de aerobica sa te mentii in forma.
Dar cel mai important este sa vorbesti cu parintii si medicul de familie si sa nu te bazezi pe pastile deoarece ataca ficatul, consumul excesiv de pastile.
Iti urez mult noroc si sa ma anunti cand apar modificari happy

15 răspunsuri:
| Rudo_Rian_1986 a răspuns:

Stai linistita, nu te grabi, e mai bine sa fii slab

| KRichard a răspuns:

O sa ai cu 10kg mai mult daca inveti gramatica! INGRASA, nu ingrase! Nu exista nicio pastila pentru ingrasat, cum nu exista nici pentru pustimea retarda! Daca vrei sa te ingrasi si sa te simti mai bine, iti recomand MAXIM vitamax!

| MoniqueRaluca a răspuns:

Buna, la varsta ta nu trebuie sa te ingrijorezi atat de tare, eu am 20 de ani, am 1.65 si 47 de kg dar picioarele le am la fel de subtiri, sa zicem ca am avut un complex legat de asta si crede-ma nu exista pastile pentru asa ceva decat daca vrei sa te nenororcesti. Cel mai bun remediu pe care l-am urmat si eu si incep sa se vada efectele este un mod sanatos de a manca de a te ingrasa, dar pentru a ti se ingrosa picioarele trebuie sa faci si sport chiar daca faci acasa exercitii pentru coapse pentru ca si daca te ingrasi trebuie sa ai materie musculara ca sa se depuna grasimea acumulata! Sper ca ti-am fost de folos cu experienta mea! Pupici

| Sooorin a răspuns:

Baga in fiecare zi niste jumari, sarmalutze, multe prajeli si paine, gratare la fiecare sfarsit de saptamana, NU alerga si nu face sport, stai tolanita la pc mancand seminte. Bafta, intr-o luna pui cateva kg big grin

| AndreeaIonela29 explică (pentru KRichard):

Vezi.ţi dracu de mucii tăi! Analfabetule! Presupun că scriu mult mai ok ca tine! unde dracu am scris eu ''îngraşe''? Idiotule! Sigur ai nevoie de ochelari.Nu am greşit niciodată în scriere. Ia tu pastile pentru pustimea retardă! oh go on Nasolule. Dacă nu dai un răspuns eficient, jet d'aici!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi pe practicarea unui sport de masă și consultă un nutriționist, în prealabil ai analize de sânge la zi.
Ești în creștere.
Pa, pa.

| KRichard a răspuns:

Esti o mare analfabeta si vezi ca mucii mei au de 2 ori varsta asa ca... nici macar nu te poti uita la ei. pentru mai multe detalii, nu am timp.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru MoniqueRaluca):

Cristoase fata! Pune mana si mananca... 20 ani 1.65 si 47 kg :O:O:O:O:O:O Chiar nu esti normala... Ar trebui sa ai cel putin 0 kg SI TU AI 47? :o straight face Aia e greutate de copil de 1.40 si 12 ani nu de 20 si 1.56 :O straight face Mai fetelor, lasati dracu moda si puneti mana si mancati.Lasati anorexicele schizofrenice de la tv si puneti-va pe treaba altfel la 30-35 ani sigur faceti atac de cord sau "crapati" direct straight face

Cristoase unde sa ajuns straight face straight face straight face straight face straight face

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Nu exista medicamente pentru asa ceva, si chiar daca ar exista ar fi cea mai mare greseala de pe lume sa le ei.Lucrurile nu se rezolva cu pastile in lumea asta. Daca ti-e lene sa faci sport no sa ajungi niciodata nicaieri in lumea asta.

Dupa cum ti-au zis si altii trebuie sa faci sport, ca sa ai muschi pe care sa se depuna si care sa poata face fata greutatii.Pe langa asta trebuie sa lucri picioarele, ca muschi sa ridice si sa tina grasimea frumos aranjata ca sa arati bine.Cel mai bun rapid si cel mai bun sport e CULTURISMUL.Nici un alt sport no sa-ti solicite si evident dezvolte musculatura mai rapid.

Dupa cum ai zis si tu ai nevoie de cel putin 20-23 kg pana la greutatea minima normala de 60 kg iar pentru asta trebuie doar sa mananci,dupa sa aplici vecheaza zicala "dupa ce-a mancat, si tata s-a culcat", iar in final, OBLIGATORIU CULTURISM.

Sper ca te-am ajutat, ceau :*

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru MoniqueRaluca):

P.S. Ca sa stii tu si restul fetelor, modelul din stanga e cel de urmat, si cel din stanga... la fel, DACA VREI SA AJUNG IN COSCIUC LA 25 ANI...
http://global3.memecdn.com/This-is-Hotand-This-is-Shit_o_128237.jpg

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru MoniqueRaluca):

Sincer,fara suparare, daca ai 1.65 si 47 kg exsti anorexica, cu atat mai mult la 20 ani cand ar trebui sa fi cu muschii tonifiati, si in forma.Nu trebuie sa maresc poza sa-mi dau seama ca esti foarte foarte slaba.La 1.65 Cel putin 60 kg trebuie sa ai, tu la 20 ani si mai mult pentru ca ai mai crescut, si ti sa dezvoltat si bazinul, si restul oaselor.

O fata la care i se vede clavicula (osu dintre gat si piept), cutia toracica, si cele 2 oase a le spatelui cand e goala, nu e normala, iar la tine, bag mana in foc, toate se vad.

P.S. Las fata sa se ingrase 20 kg pentru ca stie ea prea bine, ca no sa fie nci pe departe grasa.O fata trebuie sa aiba 20-24 % grasime in corp, iar tu peste 12-14 nu cred ca ai.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru KRichard):

La mancare/pastile se spune "care sa ingrase" nu "Care sa ingrasa".A ingrasa se conjuga in functie de contextul folosit + nu te "zgarie la ureche" cum suna? Nu si pare ca suna total agramat "care sa ingrasa"? straight face

Daca nu, atunci problema e mai grava decat pare

| AndreeaIonela29 explică (pentru KRichard):

Aş prefera să încetezi cu jignitul.Analfabet eşti tu. Uită-te cum scriem! Eu scriu cu diacritice, tu scrii ca un ţăranwinking.

| AndreeaIonela29 explică (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Se pare că nu am niciun răspuns cooerent! Eu încercam să găsesc răspuns la o întrebare şi n-am găsit absolut nimic! Mulţumesc oricum. happy