| LisaJulie a întrebat:

Cam ce ar trebui sa mănânc înainte sa donez sange si câte calorii? La toate clinicile e obligatoriu sa ai peste 50 de kilograme? Dacă ai înălțime te primește și cu 48-49?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Mindfulness a răspuns:

Nu prea te primește cu atât de puține kg! Sa mănânci orice da sa nu fie mâncare prea grasa, și să te hidratezi. Cred ca cu 53-55 kg te primește, daca nu te trimite acasă.

| Mindfulness a răspuns:

Îți dă 280 de lei, ți pune pe un card, acel card se numește Pluxee.

| IonelFlorianUrzica a răspuns:

Vrei sa donez sange, ești tu singura ca sângele se duce acolo?

| IL0VEDINER0 a răspuns:

Nu te primeste daca ai sub 50 kg deoarece formula(generala) pentru a afla cati litrii de sange ai in corp este 7% din greutate. La 50 kg ai 3, 5 litrii de sange in corp, daca ai avea mai putin nu prea ar avea ce sange sa ia.