| JulianIonuț a întrebat:

Cand eram mai mic ma prefaceam ca fumam aveam niste chistocuri. in fine. Acum am fumat o țigare întreagă de ce nu mi-au placut țigările, eu stiu ca deodata ce pui tigare in gura nu poti sa te mai lasi devii dependent. Cum e posibil?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Illuminati2016 a răspuns:

Cum sa iti placa acel fum toxic sa tragi in loc de aer, si eu am tras cateva fumuri si aveam gust de fum in gura si am zis bag ^ul^ in ele de tigari, si nici nu vreau sa mai fumez vreodata

| MihaelaDart a răspuns:

Si eu am fumat pe la varsta de 15-16 ani, voiam sa fiu in pas cu colegii... minte de copil. Am incercat si mentolate si normale, dar na' nu mi-au placut. Asa ca nu am prins dependenta dupa ele. Totul depinde de tine, daca vrei sa mergi mai departe sa te apuci de fumat ori doar sa incerci de curiozitate si sa vrei si cu toate nu reusesti. Iti recomand sa nu o faci, in timp, dupa ani, efectul tigarii se va simti.

| Sara1248 a răspuns:

Poti sa te lasi de ele daca ai vointa, depinde doar de tine. happy

| GabyT10 a răspuns:

Ma bucur ca nu ti-a placut. Sper sa nu-ti placa vreodata. Tigarile sunt bani arsi si boala in organism.Nu este adevarat ca odata ce ai fumat o tigara nu te mai lasi, depinde si de persoana.Totul începe de la celebra nicotină, una dintre principalele substanţe prezente în ţigări.Nicotina ajunge în sânge la doar 10 secunde de la inhalarea fumului de ţigară. Odată ce creierul se obişnuieşte cu acest ciclu nenatural, nivelul său de secreţie al dopaminei scade constant, astfel încât fumătorul trebuie să fumeze tot mai multe ţigări. Cu cât acesta fumează mai mult, cu atât are nevoie de cantităţi tot mai mari de nicotină pentru a se simţi bine. Nu durează mult până când organismul se obişnuieşte să ceară nicotină pentru a se simţi normal. Însă dacă nu primeşte nicotină timp de câteva ore, organismul deja dependent protestează prin simptome precum durerile de cap, stări depresive, furie, anxietate şi insomnii. Cei mai mulţi încep din curiozitate, majoritatea refuzând la început să accepte existenţa viciului.Eu nu sfatuiesc pe nimeni sa incerce (nici macar o tigara), se poate trai fara a cunoaste gustul de tigara.

| Eduard198 a răspuns:

E o prostie asta ce ai spus tu, nu ai cum sa devii dependent de ceva asta e doar in creierul tau este costientul tau, daca ai vointa poti sa te lasi de tigari oricand

| GabiDumitrescu a răspuns:

Stii o prostie. Am fumat vreo cateva pachete in liceu. Singura data cand am dat bani pe tigari a fost in banchetul de clasa a opta, cand oricum mai bine de jumate' l-au fumat altii. Depinde foarte mult de psihic cit de repede se instaureaza dependenta. Pe mine nu m-au incintat cu nimic in mod deosebit tigarile.

| Justme1997 a răspuns:

Nu devii dependent de la o tigara. Din mai pana in septembrie am fumat un pachet si tot nu am devenit laughing

| Uvox a răspuns (pentru Eduard198):

Nu ai dreptate, nicotina este o substanță care da dependenta. Este dovedit științific.
Iar asta cu " daca ai voința" in esenta este corect dar...
Ca sa nu discutam si de obișnuință, sa faci de 20 de ori pe zi acelasi lucru (țigară la cafea, în pauza, după masă, cand esti nervos, cand esti fericit, cand socializezi). Se creează reflexe si obiceiuri.
E complicat deci.
Muuult mai bine sa nu te apuci de fumat.

| Yurisa a răspuns:

Depinde cat de ambitionat esti. Daca zici sa nu mai fumezi, nu mai fumezi si gata. Mi se pare aberant sa bagi noxele alea in tine. Eu intr-a 10 si a 11-a cam asa fumam de curiozitate si foarte rar. Dupa am zis "Hey, nu e nimic interesant si imi miroase gura. Gata." Si de atunci nu am mai fumat.
Depinde de vointa, daca nu ai vointa destula sa te lasi de fumat, nu te vei lasa. Nu e ca si cum iti pune cineva tigarile sub nas si nu rezisti tentatiei.
Nu e de ajuns doar o tigara pentru a creea dependenta, dar nu inteleg de ce ai incerca mai multe. Prea multi copii vor sa para adulti fara sa isi dea seama ca sunt de fapt niste penibili